Bard Garbar nie żyje

W sobotę 30 listopada 2013 r. odszedł od nas na zawsze Ryszard Danecki, znany poznański poeta, prozaik i dziennikarz. Miał 82 lata. Do końca pracował, pisał i wydawał, w planach miał kolejne książki…Poeta,prozaik,publicysta,krytyk teatralny.Urodził się 23 sierpnia 1931 r.w Poznaniu. Wśród ważnych wydarzeń w Jego życiu były:konspiracyjne harcerstwo i udział w walkach o wyzwolenie Poznania,śpiewnie w chórach Stefana Stuligrosza i Jerzego Kurczewskiego,debiut literacki w 1952 ,założenie grupy literackiej Wierzbak 1956,organizowanie Listopadów Poetyckich,wydane książki. Po zdaniu matury w I LO im.K.Marcinkowskiego studiował w Instytucie Literackim im.Gorkiego w Moskwie (1050-1955) uzyskując dyplom z wyróżnieniem.Po powrocie do Poznania był publicystą kulturalnym prasy poznańskiej Gazeta Poznańska,Tygodnik Zachodni,Expresss Poznanski.Od 1960 roku został członkiem Związku Literatów Polskich we władzach oddziału poznańskiego oraz komisjach Zarządu Głównego. Najbardziej znanymi tomami poetyckimi Ryszarda Daneckiego są Dedykacje,Tobie,Poznaniu,ten srebrny liść,Mężczyzni półwieczni,Przyjaciele są wszędzie,4 tomy prozy m.in.Kropla oceanu,112 godzin szczęścia,Od Smakosza do Fregaty- na szlaku poznańskiej cyganerii”, napisał też libretta oper kameralnych i dużych form kantatowych.
Jego wiersze tłumaczono na ponad 30 języków. Jego hobby było kolekcjonowanie literackich poznanianów oraz wędrówki po Puszczy Noteckiej.W Jego hierarchii wartości naczelne miejsce zajmowała uczciwość,obowiązkowość,wierność wyznawanym poglądom i ukończenie trylogii wielkopolskiej-po Poemat Piastowski,Tobie Poznaniu i Wielkopolskie herbarz poetycki.
W jego bogatym życiorysie znalazła się nawet praca rybaka we flocie kaspijskiej, śpiewanie w chórze Miniaturka i gra w piłkę nożną w Warcie… Zawsze uśmiechnięty, zawsze z optymizmem patrzący w przyszłość. Przy każdym spotkaniu mówił o kolejnych wydarzeniach z historii Poznania, ludziach tego miasta, o których właśnie pisze. I choć dorobek Ryszarda Daneckiego jest ogromny, będzie nam brakowało tych nienapisanych książek.Był także członkiem Polskiego Towarzystwa Artystów,Autorów,Animatorów Kultury PTAAAK.
Krzysztof Wodniczak

x

Zobasz także

15. MFF WATCH DOCS

Od 20 do 25 października we Wrocławiu odbywać się będzie się 6. American Film Festival. ...