Badania wizualne w Arsenale

We wtorek, 10 stycznia 2012, o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku 6 (tel. 61 852 95 01 lub 02) odbędzie się spotkanie wokół książki ?Badania wizualne w działaniu. Antologia tekstów?. Socjolodzy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza zastanowią się jaki jest status obrazu w badaniach społecznych. Wstęp wolny.

W spotkaniu wezmą udział: Maciej Frąckowiak, Krzysztof Olechnicki, Krzysztof Podemski i Łukasz Rogowski, a publikacja, wokół której jest ono zogniskowane, ma na celu pogłębioną refleksję nad kulturą wizualną i wizualnymi metodami badań społecznych. Publikacja, która będzie tu inspiracją do dyskusji, wypełnia lukę w naukowych opracowaniach dotyczących metodologii badań wizualnych oraz strategii ich wykorzystywania w analizach i zmianie współczesnej rzeczywistości społeczno-kulturowej.

?BADANIA WIZUALNE W DZIAŁANIU. ANTOLOGIA TEKSTóW?

Redakcja naukowa: Maciej Frąckowiak. Krzysztof Olechnicki, współpraca Marek Krajewski wydawnictwo: Bęc Zmiana

Jaki jest status obrazu w badaniach społecznych? Nie jest to jedna z wielu książek o kulturze wizualnej ?w ogóle?, lecz zbiór tekstów, w którym przykłady konkretnych badań ilustrują, po co i w jaki sposób wykorzystywać obraz w analizach życia społecznego, zarówno jego uniwersalnych, jak i współczesnych problemów ? nowych mediów, nierówności, zmiany społecznej, wiedzy, zdrowia i choroby, miasta, tożsamości. Wspólnym mianownikiem jest tu badanie społeczeństwa za pomocą tego, co wizualne, naoczne i zapośredniczone przez różnorodne technologie rejestracji i emisji obrazów.

Publikacja zawiera teksty dotychczas niepublikowane w Polsce, między innymi:

  • John Berger, ?Zrozumieć fotografię?;
  • Marisol Clark Ibáñez, ?Kadrowanie świata społecznego przy użyciu wywiadu fotograficznego?;
  • Elizabeth Edwards, Janice Hart, ?Fotografie jako przedmioty?;
  • John Grady, ?Obrazy reklamowe jako wskaźniki?;
  • Hubert Knoblauch, ?Performans wiedzy: wskazywanie i wiedza w prezentacjach powerpoint?;
  • Sarah Pink, ?Uruchamiając etnografię wizualną?;
  • Michael Rich, Richard Chalfen, ?Astma w słowach i obrazach. Narracje wizualne jako środek diagnozy, prewencji i terapii chorób przewlekłych?;
  • Dirk Vom Lehn, Christian Heath, ?Odkrywanie wystaw: wideoanaliza interakcji w muzeach i centrach nauki?.
x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...