Awangarda w San Francisco Bay

We wtorek, 22 lutego 2011 o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Medialne transpozycje. Tym razem bohaterem głównym będzie Bruce Conner, a właściwie dr Marta Kosińska, a tematem przewodnim stanie się Zatoka San Francisco i próba narysowania kartograficznej siatki amerykańskiego filmu undergroundowego. Wstęp wolny.

W okolicach Zatoki, w jej wielokulturowym, wieloetnicznym kotle, kształtowała się społeczność artystów stanowiąca poważne dopełnienie dla Nowojorskiego Cinema 16. To, co dla niej najciekawsze, to zapładniające relacje w sztuce między codzienną lokalnością a globalnym flow. Oba te konteksty formowały artystyczną, filmową biografię Bruce?a Connera.

MEDIALNE TRANSPOZYCJE
– cykl spotkań łączących formę wykładu z projekcją filmową, poświęconych audiowizualnym praktykom artystycznym w Stanach Zjednoczonych od lat 40. do 80. XX wieku. Spotkania sproblematyzują moment medialnej transpozycji, jaka zaszła w obrębie dwóch różnych technologii: filmu i wideo jako moment zmiany kulturowej. Tym samym pokażą specyfikę dzieła audiowizualnego w szerokim uwikłaniu kontekstualnym, a więc nie tyle jako fragment historii sztuki, ale raczej opowieść o dynamice kultury, którą określamy mianem artystycznej.

dr Marta Kosińska – adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną, w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią pierwszej i drugiej awangardy filmowej, teorią komunikacji, metodologią badań kulturoznawczych, orientacją performatywistyczną w humanistyce, kulturowymi aspektami nowych mediów.

koordynacja: Anna Czaban
anna.czaban@arsenal.art.pl
tel. 61 8529502

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...