Aula Artis znów zatańczy

W poznańskiej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa na ul. Kutrzeby 10, a dokładniej w tamtejszej Auli Artis, w tym miesiącu będzie można zobaczyć dwa spektakle Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. W środę, 11 maja 2011, o godz. 20.00 będzie to przedstawienie pt. ?Alexanderplatz?, a w czwartek, 12 maja 2011, również o godz. 20.00 teatralni tancerze zatańczą ?Minus 2?.
Alexanderplatz

choreografia: Paulina Wycichowska
muzyka: Jan A. P. Kaczmarek
scenografia: Franz Dittrich
asystent choreografa: Anna Gruszka
video: Daniel Stryjecki
światło: Arkadiusz Kuczyński
realizacja dźwięku: Mateusz Rogaliński
premiera: 11.11.2009
tańczą: Karina Adamczak – Kasprzak, Urszula Bernat, Agnieszka Fertała, Anna Marek, Karolina Wyrwał, Katarzyna Kulmińska, Andrzej Adamczak, Daniel Stryjecki, Polo Vaudeville, Maciej Kuźmiński (gościnnie)

20 rocznica radykalnych przemian jakie przeszła Europa Środkowa, stała się okazją do refleksji na temat całego procesu transformacji, który doprowadził do tego spektakularnego wydarzenia, jakim był upadek Muru Berlińskiego. Perspektywa polska i niemiecka, dotycząca genezy i skutków tych zdarzeń, z racji innych doświadczeń historycznych, zależności i odniesień kulturowych a także całkiem subiektywnych ? ludzkich ocen, pozostając niezmiennie w kręgu zainteresowań polityków i historyków, stała się także niezwykłym źródłem, inspirującym dialog polsko ? niemieckich twórców spektaklu ?Alexanderplatz?. Wydarzeniom 1989 roku poświęcono dotąd wiele uwagi, zarówno w przestrzeni oficjalnej ? politycznej i dyplomatycznej ? jak i artystycznej, na podkreślenie zasługuje jednakże fakt, iż ?Alexanderplatz? to jedyne dzieło, które dotyka tego tematu z perspektywy uniwersalnego języka tańca.

Minus 2

Choreografia: Ohad Naharin
Asystent choreografa: Yoshifumi Inao
Kostiumy: Rakefet Levy
Reżyseria światła: Avi Yona Bueno
Premiera: 26.11.2010
Tańczą: Andrzej Adamczak, Karina Adamczak ? Kasprzak, Agata Ambrozińska ? Rachuta, Silje Aker Johnsen, Urszula Bernat, Artur Bieńkowski, Adriana Cygankiewicz, Mikołaj Dolata, Agnieszka Fertała, Szymon Halik, Zofia Jakubiec, Katarzyna Kowalska, Katarzyna Kulmińska, Maciej Kuźmiński, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Anna Marek, Małgorzata Mielech, Tomasz Pomersbach, Bartłomiej Raźnikiewicz, Daniel Stryjecki, Paulina Wycichowska, Karolina Wyrwał

O spektaklu Ohad Naharin, jego choreograf, mówi tak: ?Minus 2? to forma rekonstrukcji. Lubię przerabiać, zmieniać istniejące fragmenty, stwarzać możliwość spojrzenia na nie z innej perspektywy. To zawsze uczy mnie czegoś nowego o mojej pracy i buduje nową kompozycję. Użyłem scen z różnych prac. To tak jakbym opowiadał tylko początek, środek lub koniec wielu historii, ale kiedy złożyłem je w całość, rezultat okazał się równie spójny, jak oryginał. Może nawet bardziej.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...