Artystyczne spotkanie w Pwnicy

W środę, 12 października 2011, o godz. 19.00 w poznańskim Klasztorze Karmelitów Bosych przy ul. Działowej 25 odbędzie się kolejna Piwnica Duchowa z cyklu ?Galeria Spotkań?. Tym razem gościem będzie artystka Katarzyna Podgórska-Glonti. Będzie można też podziwiać jej prace. Spotkanie prowadzi Jakub Żmudziński (ASP w Poznaniu). Wstęp wolny.

Czym jest Piwnica duchowa?

Stanowi ona jedną tylko z form działalności Instytutu Duchowości ?Carmelitanum? w Poznaniu, w ramach której w czterech cyklach odbywają się comiesięczne spotkania. Są to:

  • Wielcy Mistycy,
  • Kino duchowe,
  • Galerie spotkań,
  • Dialogi poetyckie.

Każdy z nich ma swoje odrębne przesłanie, ale ogólnym ich celem jest wskazanie na potrzebę powiązania życia duchowego z kulturą i że najwyższą formą kultury jest życie mistyków, u których dokonuje się przedziwne powiązanie doświadczenia swojego życia z jego rozumieniem i wyrażeniem przez piękno świadectwa utrwalonego w dziełach ich życia.

Cykl ?Galeria spotkań?

Są to jednorazowe wydarzenia, na które składają się dwa przeplatane cykle. Cykl pierwszy stanowią tematyczne wykłady przybliżające sztukę sakralną, w szczególności sztukę służącą chrześcijańskiej liturgii: architekturę, malarstwo, rzeźbę, witraż, a szerzej również słowo, gest i muzykę obecną podczas liturgii. Wyróżnikiem drugiego cyklu jest obecność artysty, który prezentuje jedną czy kilka swych prac. To właśnie owe spotkania z twórcą i jego dziełem stanowią cechę charakterystyczną galerii ? niczym wieczory poetyckie, kiedy to artyści uchylają nam rąbka tajemnic swej własnej sztuki. Idea ?Galerii spotkań? to słowa Jana Pawła II: ?Piękno jest kluczem tajemnicy?.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...