Architektura z Politechniki w Arsenale

W piątek, 17 czerwca 2011, o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku 6 (tel. 61 852 95 01 lub 02) odbędzie się wernisaż wystawy serbskiego architekta Dmitra Mladenovica. Będzie ona zatytułowana: ?Przestrzeń przekształcana?, a organizowana jest z okazji 50 lat pracy profesora, który zaczynał w roku 1961. Wystawa potrwa do 26 czerwca 2011. Wstęp wolny.

Profesor Dimitri Mladenovic mieszka w Belgradzie. Związany jest, między innymi, z Politechniką Belgradzką, Politechniką w Nowym Sadzie i Politechniką w Prisztiwnicy. Od wielu lat, jako profesor wizytujący, pracuje ze studentami i dyplomantami Politechniki Poznańskiej. Wystawa będzie przeglądem najciekawszych jego prac z prawie 50-letniej działalności z zakresu urbanistyki, architektury i rzeźby. Na wystawie prezentowane będą również prace studenckie, wykonane pod kierunkiem Profesora. Mita, bo tak nazywają go przyjaciele, jest swoistym ?ambasadorem? polskiej sztuki i architektury w Serbii.

Mitę poznałem w roku 1985, w czasie gorących dyskusji architektów z dwunastu stolic europejskich o transformacjach Śródmieścia Warszawy, z okazji finału międzynarodowego konkursu KONFRONTACJE WARSZAWSKIE 86. Od tego wydarzenia zaczęła się nasza znajomość, przyjaźń, współpraca. Mita jest mistrzem przestrzeni. Jego wizje wyrastają z ducha miejsca. Rozumie, kocha, czuje miasto, przestrzeń, architekturę. I jeszcze jedno: kocha ludzi, kocha życie. Wydaje się, że dopiero ten zbiór właściwości charakteryzujący Jego osobowość, Jego tożsamość, stanowi o wartości Jego działań w przestrzeni.

Marian Fikus

Kurator:
Andrzej Kurzawski

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...