Alan Rosenberg DZIŚ na Transatlantyku

Festiwal Transatlantyk zaprasza we wtorek 9 sierpnia 2011 w godz. 17-18.30 do Pawilonu Nowej Gazowni przy ul. Ewangelickiej 1 w Starym Korycie Warty na spotkanie z aktorem i aktywistą, który mówić będzie o relacjach w amerykańskim środowisku aktorskim. Dyskusję na temat sytuacji ekonomicznej w Hollywood poprowadzi filmoznawca i krytyk Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej.

Alan Rosenberg poprowadzi po prostu kolejne Master Class. Jest to aktor znany z ról w serialach ?The Guardian”, ?Civil Wars” i ?CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas”. W latách 2005 ? 2009 był prezesem Screen Actors Guild, związku zawodowego zrzeszającego amerykańskich aktorów. Obecnie jest członkiem organizacji Obama for America. W Pawilonie przedstawi wykład pt. ?Praca w sektorze sztuki i Glidia Aktorów Ekranowych (SAG)”.

Po wykładzie Alana Rosenberga dyskusję poprowadzi polski filmoznawca, filozof, krytyk filmowy, tłumacz i nauczyciel akademicki ? Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej.

? Spróbujemy przyjrzeć się ekonomii Hollywood na kilku poziomach ? mówi Jakub Majmurek. ? Zastanowimy się nad konfliktem interesów między poszczególnymi ogniwami produkcji: producentami, akcjonariuszami, studiami, twórcami (doskonałym przykładem może być niedawny strajk scenarzystów). Zapytamy dlaczego Hollywood jest systemem producenckim, jak rozwiązania instytucjonalne, czy prawne (amerykański system copyrightu) uprzywilejowują producentów. Przyjrzymy się również konfliktom między poszczególnymi grupami pracowników filmu (reżyserzy i aktorzy kontra pracownicy techniczni) i roli związków zawodowych w Hollywood.

Autorzy dyskusji spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące organizacji produkcji filmowej, a także tego, jak wygląda ekonomia produkcji filmowej z punktu widzenia jej nizin ? setek osób, nie tylko aktorów, scenarzystów, scenografów, kostiumologów, ale i szerych anonimowych pracowników technicznych, których nazwiska wyświetlane są na samym końcu listy płac.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...