Akademia Gitary w Poznaniu

Przez miesiąc w Poznaniu i Wielkopolsce rozbrzmiewały gitary trwał bowiem ósma edycja Akademia Gitary Festiwal.Czuję się nawet nieco zaszczycony,że zaproponowano właśnie mi, Krzysztofowi Wodniczakowi WSPARCIE. W niedzielę 30 sierpnia o godz. 12:00 na Starym Rynku w Poznaniu zagrałem z blisko 300 gitarzystami podczas Happeningu Gitarowego największego wydarzenia Akademii Gitary, gromadzące na Starym Rynku w Poznaniu kilkuset miłośników sześciu strun.Tego lata atmosfera była wyjątkowo pozytywna. Wspólnie zagraliśmy utwór ?Don?t worry, be happy? (Nie martw się, bądz szczęśliwy) Bobby?ego McFerrina. Absolutni mistrzowie i debiutanci, gitarzyści klasyczni, ale tez mistrzowie flamenco, jazzu, nawet rocka – tacy grywają na tym festiwalu. Co więcej, czasami w roli głównej występuje nie gitara ale tez mandolina, akordeon, harfa. Bo Akademia Gitary to festiwal ludzi kochających muzykę, którzy mają nieco zdrowego dystansu do wąskich muzycznych definicji.Może ktoś zapytać czy nie za szybko na podsumowania ? Przecież w tym roku festiwal nie jest w żadnym roku jubileuszowym.To nie podsumowanie, to chwila refleksji. W rozdygotanym, rozpędzonym pulsie wydarzeń dni bieżących czasami po prostu zapominamy co nam się przydarzyło, zacierają się w pamięci ważne chwile.Ja odbyłem taką muzyczną podróż po raz ósmy,a dzięki Łukaszowi Kuropaczewskiemu doznawałem niekiedy objawień muzycznych, bowiem wysłuchałem naprawdę największych żyjących i koncertujących gitarzystów.”Bardzo się cieszę, że ten festiwal się rozwija, że trwa już tyle lat, że udaje się nam dla Wielkopolan i Poznaniaków tworzyć ciekawe wydarzenie muzyczne.
Wystartowaliśmy jako typowy festiwal gitarowy:kilka koncertów muzyki typowo klasycznej plus konkurs, który trwał przez tydzień.W następnym roku udało nam się włączyć do inauguracji orkiestrę symfoniczną – i całość nabrała rozmachu” – powiedział Łukasza Kuropaczewski w wywiadzie do muzycznego magazynu.
W ramach Akademii Gitary Polskie Towarzystwo Artystów Autorów, Animatorów Kultury w Jeżyckim Centrum Kultury ul.Jackowskiego 5-7 zorganizowało koncert z cyklu GITARIADA, w którym zaprezentowali swe gitarowe umiejętności duet Włodzimierz Grycan, Jacek Kasprzycki oraz Jarosław Kowala stojący na czele zespołu BLACK NIGHT.To zespół, jeden z niewielu w Polsce, który upodobał sobie repertuar takich zespołów jak angielskiego The Shadows, szwedzkiego Sputniks, amerykańskiego Ventures,Terlstar ,Duane Eddyego,polskiego Tajfuny.Usłyszeliśmy takie utwory jak F.B.I, Kon-Tiki,Guitar Tango, Dance on, Albatros,Apache,My Tall Fly, Dance whith the Guitar Man, Spędziliśmy mile czas przy dzwiękach sześciu strum i doborowym towarzystwie.Bo takimi są melomanii bywalcy naszych muzycznych sessions. Krzysztof Wodniczak

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...