Agnieszka Osiecka w „Arsenale”

W cyklu ?Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii? w czwartek, 23 lutego 2012, o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku 6 w Poznaniu (tel. 61 852 95 01 lub 02) odbędzie się prelekcja dr Moniki Talarczyk-Gubały pt. ?Niewinna czarodziejka. Filmowa Agnieszka Osiecka?. Wstęp wolny.

Agnieszka Osiecka kojarzy nam się raczej z piosenką i ewentualnie z poezją. Gdzieżby tam z filmem? Tymczasem ukończyła ona łódzką szkołę filmową ? była wtedy jedną z nielicznych absolwentek. Swoją praktykę studencką odbywała na planie filmu Andrzeja Wajdy pt. ?Niewinni czarodzieje?, a w początkowej wersji scenariusza ?Człowieka z marmuru? ona stała się pierwowzorem postaci reżyserki. Jak studiowała w filmówce? Zrealizowała podczas studiów kilka etiud filmowych, nieznanych szerszej publiczności ? przecież przesłaniały je odniesione przez panią Agnieszkę sukcesy poetyckie. Warto więc teraz wydobyć te etiudy z archiwum szkoły filmowej w Łodzi, aby odkryć ich walory artystyczne i być może wpływ, jaki miały na późniejszą twórczość poetki. Warto też dowiedzieć się czegoś w ogóle na temat związków małej formy poetyckiej z etiudą filmową, która także jest przecież mała w świecie filmu, szczególnie tego długometrażowego.

Biorąc pod uwagę historię kina kobiet w Polsce i ich mniejszy, jakby na to nie patrzeć, udział w dziedzinie reżyserii w polskim filmie, ?przypadek Agnieszki? może stanowić tu jedno z zagubionych ogniw historii.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...