Adwokat Maciej Dubois o życiu

?Adwokat. Rozmowa o życiu w ciekawych czasach? to wywiad-rzeka Michała Komara z adwokatem Maciejem Dubois. Dzisiaj książka trafiła do księgarni. Mecenas opowiada w niej zarówno o swoim życiu prywatnym jak i zawodowym. O pasji wykonywania zawodu adwokata, który daje wiele satysfakcji, ale przynosi też porażki i rozterki, jest piękny, bo wolny. ? Zawód adwokata jest piękny. Dlatego, że jest wolny. Wolny ? od słowa wolność. Ale u podstaw tej wolności leży odpowiedzialność ? a więc wiedza o moralnych, prawnych, ludzkich następstwach podejmowanych wyborów; odwaga ? wszakże przeglądająca się w roztropności; pewność celu ? nie przeoczająca możliwości spotkania się z dramatycznym zwrotem losu, trafem, przypadkiem. To wielka przygoda. Z samym sobą. Z innymi. Z życiem, które odsłania niewyobrażalne bogactwo barw w pomieszaniu dobra i zła. Przygoda ? i zarazem zawód. To jak z żeglarzem, który ruszał w podróż z niebem gwiaździstym nad głową i busolą na pokładzie ? mając przed oczyma cel ostateczny, ale też zdając sobie sprawę, że po drodze może natknąć się na nieznaną mieliznę, podwodne skały, potwory morskie, wiatry niesprzyjające albo i brak wiatru, nie mówiąc o straszliwych sztormach. Ruszał w morze z wolnego wyboru. ? czytamy.
?Adwokat. Rozmowa o życiu w ciekawych czasach? to wywiad, w którym poruszono ważne kwestie sądownicze w historii powojennej Polski, dotyczące między innymi gospodarki, jak kulisy afer mięsnych, czy polityki, jak obrona internowanych w grudniu 1981, nie stroniąc od rozstrzygania istotnych problemów etycznych. Dzieje rodziny Dubois dają też okazję prześledzenia procesu kształtowania się polskiej adwokatury.
Jest to kolejna książka, która ukazała się w serii ?Na dwa głosy?. Dotychczas w tej serii ukazały się m.in.: wywiady Michała Komara z Władysławem Bartoszewskim, ?Pod prąd? i ?Wiosna jesienią? oraz rozmowa Macieja Wierzyńskiego z Janem Karskim ?Emisariusz. Własnymi słowami?.
Maciej Dubois jest znanym i cenionym warszawskim adwokatem. Bronił w procesach politycznych w okresie stanu wojennego. Był obrońcą w procesie Konfederacji Polski Niepodległej. Stawał także przed sądem w głośnych procesach, reprezentując m.in. Adama Humera i Lecha Grobelnego. Przez całe życie zawodowe zaangażowany był w działalność samorządową. W latach 1971-1989 pełnił funkcję dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W okresie 1989-1992 był wiceprezesem Naczelnej Rady Adwokackiej. Był też sędzią Trybunału Stanu (1989-1990). W roku 1989 został przewodniczącym Społecznej Komisji Pojednawczej, powołanej do przywracania do pracy osób zwolnionych z pracy za działalność polityczną i związkową w latach 1981-1989. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką ?Adwokatura Zasłużonym?. Jego syn ? Jacek Dubois, również jest adwokatem.
Źródło: portal adwokatura.pl

x

Zobasz także

15. MFF WATCH DOCS

Od 20 do 25 października we Wrocławiu odbywać się będzie się 6. American Film Festival. ...