Dzisiaj, czyli w piątek, 29 października 2010, Polskie Radio wyemituje o godz. 19.00 po raz 1500, kultową już, LP3, czyli Listę Przebojów Programu Trzeciego.
Data premiery Listy Przebojów Programu Trzeciego (albo skrótowo: LP3) to 24 kwietnia 1982. Stworzył ją Marek Niedźwiecki. On też, jako rodzic prawowity, prawie cały czas ją prowadził, choć byli też tzw. druhowie zastępowi, czyli m. in.: Marcin Łukawski – znany z Trójkowych Poranków, Wojciech Mann – znany z tego, że jest znany, Kuba Strzyczkowski ? znany z pięknej dykcji Mistrz Mowy Polskiej 2007, czy Grzegorz Miecugow ? znany ze Szkła Kontaktowego w TVN24. Druhem zastępowym i prezenterem Listy był też oczywiście Piotr Baron ? znany między innymi ze swego tytułu szlacheckiego. Zresztą to on, nad wyraz skutecznie, prowadził Listę co tydzień od 3 sierpnia 2007 do 27 marca 2010, w czasie niesfornych wycieczek ojca Marka Niedźwieckiego w poszukiwaniu innego radia. Obecnie, a dokładniej od kwietnia 2010 roku, LP3 prowadzona jest na zmianę przez reprezentanta szlacheckiego rodu i tego niesfornego rodzica, po jego powrocie do rodziny.
Już od pierwszych swoich notowań audycja była bardzo popularna wśród słuchaczy i właśnie wtedy osiągnęła swą największą popularność. Sposób prowadzenia oraz wiadomości z zachodnich list przebojów przyciągały słuchaczy. W okresie stanu wojennego dostęp do płyt czy wiadomości o wykonawcach był trudny, więc LP3 stała się namiastką zachodniego świata muzycznego. Zresztą była wówczas jedynym tego typu programem w Polskim Radiu. W latach 80. Lista stała się po prostu zjawiskiem o charakterze społecznym.
Potem przyszły lata 90, a wraz z nimi znaczenie Listy spadło. Pojawiło się mnóstwo innych stacji radiowych ze swoimi listami, które wzorowały się na zagranicy i, nomen omen, na Trójce. W grudniu 1994 w ramach Listy urządzono po raz pierwszy Top Wszech Czasów, na który przez cały rok swoje głosy oddawali słuchacze, jeśli tylko tego chcieli. Od tego momentu Top ten organizowany jest co roku. W 1996 ukazała się pierwsza książka pt. ?Lista Przebojów Programu Trzeciego 1982-1994?, zawierająca notowania od 1 do 650. Było to podsumowanie dotychczasowej historii audycji. Potem przyszedł kwiecień 1996 i głosowanie, które odbywało się dotychczas wyłącznie drogą pocztową i telefoniczną, przeniosło się do Internetu. Ale to nie był koniec – w latach 1998-2001 nakładem Pomatonu ukazała się pierwsza kolekcja płyt z najpopularniejszymi utworami z Listy z lat 1982-1998. Było ich osiemnaście.
30 marca 2001 miało miejsce 1000 notowanie, które wszystkie czołowe media w Polsce, uznały za ważne wydarzenie kulturalne. Z kolei w kwietniu 2007 Lista obchodziła swoje 25-lecie. Wydano wówczas drugą książkę, tym razem zawierającą notowania od 651 do 1300. Natomiast książka nr 3, obejmująca notowania od 1301 do 1330, bo ona też została wydana, jest typowym wydawnictwem kolekcjonerskim ? wydanie pierwsze składało się jedynie ze 100 sztuk. Podobnie było z wydaniem drugim.
Mimo wielkich przemian na polskim rynku muzycznym i medialnym Lista Przebojów Programu Trzeciego nadal cieszy się uznaniem, tak wśród słuchaczy jak i artystów. Umieszczenie utworu na Liście cały czas wiąże się z dużym prestiżem i jest wielkim wydarzeniem.
Dlatego 1500 wydanie to prawdziwe święto. Zaczyna się ono już o godz. 18.00 koncertem, w którym wystąpią gwiazdy Listy Przebojów: Grzegorz Turnau, Wojciech Waglewski i Strachy na Lachy. Całość poprowadzi inna Trółjkowa ? listowa i rzeczywista ? gwiazda, czyli Artrur Andrus. Jubileuszowa LP3 potrwa tak jak zwykle – do 22.00, a potem w programie Piotra Stelmacha ?Offensywa” będzie miało miejsce post scriptum Listy.