Zygmunt Freud w kinie

We wtorek, 21 czerwca 2011, o godz. 18.00 w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku 6 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu: ?Medialne transpozycje?. Tym razem dotyczyć ono będzie uciech filmu, a dr Marta Kosińska będzie mówić na temat: ?Freud, drżące ciała i magia światłoobrazu?. Wstęp wolny.

James Broughton znany był jako komediant archetypów. Zawsze tworzył kino radośnie. Źródło komedii odnajdywał nie w slapstickowych filmowych gagach, ale w pierwszych doświadczeniach odbioru niemego kina, np. w uciesze widza z tego, że na ekranie poruszają się postaci.
Filmowa akcja w wizji Broughtona pozostawia w tyle modernistyczną, nieruchomą totalność obrazu, zmierzając w stronę widzenia za pomocą skojarzeń, dynamiki, asocjacji i ruchu. Nostalgia za przedwojennym, czarno-białym, zaludnionym postaciami celuloidem usadza obok siebie na sali kinowej ramię w ramię braci Lumiere i starego dobrego wujka Freuda: niemych, ale trzęsących się od śmiechu wybitnych komików.

dr Marta Kosińska – adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną, w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią pierwszej i drugiej awangardy filmowej, teorią komunikacji, metodologią badań kulturoznawczych, orientacją performatywistyczną w humanistyce, kulturowymi aspektami nowych mediów.

MEDIALNE TRANSPOZYCJE
– cykl spotkań łączących formę wykładu z projekcją filmową, poświęconych audiowizualnym praktykom artystycznym w Stanach Zjednoczonych od lat 40. do 80. XX wieku. Spotkania sproblematyzują moment medialnej transpozycji, jaka zaszła w obrębie dwóch różnych technologii: filmu i wideo jako moment zmiany kulturowej. Tym samym pokażą specyfikę dzieła audiowizualnego w szerokim uwikłaniu kontekstualnym, a więc nie tyle jako fragment historii sztuki, ale raczej opowieść o dynamice kultury, którą określamy mianem artystycznej.

Koordynacja:

Anna Czaban, kontakt:
anna.czaban@arsenal.art.pl
tel. 61 8529502

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...