Złoty Niedźwiedź Berlinale premierą Festiwalu TRANSATLANTYK 2012

W dniach 15-22 sierpnia 2012 r. rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK. Po raz drugi w Poznaniu: światowe kino na najwyższym poziomie, pokazy, koncerty oraz spotkania z wybitnymi muzykami i filmowcami z Polski i zagranicy. W ubiegłym roku festiwal przyciągnął do stolicy Wielkopolski ponad 36 tys. osób. Jedną z atrakcji poznańskiej imprezy będzie polska premiera najlepszego filmu Berlinale 2012 – ?Cezar musi umrzeć? w reżyserii braci Taviani.

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK 2012 na stałe wpisał się w kulturalną mapę Polski. Jego kolejna edycja zaplanowana została na 15-22 sierpnia br. Podobnie jak przed rokiem widzowie zobaczą premierowe pokazy filmów nagrodzonych na festiwalach filmowych w Cannes, Berlinie, Sundance, Wenecji i Amsterdamie.

Pierwszą zapowiadaną premierą filmową TRANSATLANTYKA jest zdobywca Złotego Niedźwiedzia 62. edycji Berlinale ? film ?Cezar musi umrzeć?. Nakręcone w rzymskim więzieniu Rebibbia dzieło braci Taviani pokazuje grupę przestępców skazanych za najcięższe zbrodnie, którzy pod kierunkiem znanego artysty Fabio Cavalliego przygotowują szekspirowski dramat ?Juliusz Cezar?. Włoski obraz, traktujący o lojalności, przyjaźni, zdradzie, sile sztuki oraz budzeniu się człowieczeństwa w najgorszych zbrodniarzach, pokazany zostanie szerokiej publiczności jako jedna z premier cyklu Transatlantyk Panorama.

O festiwalu

Festiwal TRANSATLANTYK, autorski projekt Jana A. P. Kaczmarka, kompozytora i laureata Oscara, odbył się w Poznaniu oraz równolegle w oddalonym o 60 km Instytucie Rozbitek po raz pierwszy w sierpniu 2011 r. Wydarzenie, inspirowane uznanymi na całym świecie festiwalami Sundance i Berlinale, już podczas ubiegłorocznej edycji przyciągnęło ponad 36 000 widzów. TRANSATLANTYK jest nie tylko festiwalem filmów, ale również muzyki, w tym festiwalem muzyki filmowej.

1. edycja w liczbach:

300 pokazów filmowych, podczas których wyświetlono 170 filmów, w tym 40 premier na 8 ekranach Multikina 51

2 000 uczestników bezpłatnych warsztatów i seminariów Master Class

210 akredytacji dla dziennikarzy polskich i zagranicznych

14 koncertów: od kameralnych po symfoniczne.

Szczególną atrakcją festiwalu są warsztaty, podczas których polscy i zagraniczni twórcy ze świata filmu i muzyki, w tym m.in. aktorzy Alan Rosenberg i James Cromwell, znany m.in. z nagrodzonego Oscarami filmu ?Artysta?, ilustrator i designer Daniel Horowitz, jak również kompozytorzy Peter Golub i Christopher Young, dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem zawodowym.

Festiwalowi towarzyszą unikalne w skali światowej konkursy dla młodych kompozytorów – TRANSATLANTYK Film Music Competition oraz TRANSATLANTYK Instant Film Competition, w których rozdano nagrody o łącznej wartości 70 tys. USD.

Co się wydarzy w 2012 roku?

W 2011 r. powołując do życia nasz festiwal postawiliśmy przed nim jeden zasadniczy cel. – twierdzi Jan A. P. Kaczmarek, twórca i dyrektor poznańskiej imprezy ? TRANSATLANTYK miał inspirować dyskusje na aktualne tematy społeczne, miał być otwarty i odważny. I taki właśnie był. Dzięki temu wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności. Wysoko ustawiona poprzeczka zobowiązuje. W tym roku zdecydowaliśmy się wprowadzić do programu kolejne ważne pozycje, w tym cykl Transatlantyk Konfrontacje. W jego ramach zaprezentujemy filmy cieszące się uznaniem międzynarodowej krytyki, ukazujące współczesne problemy i konflikty społeczne. Wśród nich znajdzie się z pewnością laureat sekcji Berlinale Panorama 2012 ? film fabularny ?Diaz ? Don?t Clean Up This Blood?, poświęcony krwawym zamieszkom w Genui podczas szczytu G8 w 2001 r.

Kolejną nowością tegorocznej edycji Festiwalu będzie przegląd ?Alfred Hitchcock ? narodziny mistrza?, podczas którego pokazane zostaną filmy z brytyjskiego okresu reżysera, w tym m.in. takie tytuły jak: ?Szantaż?, ?39 kroków?, ?Tajny agent? czy ?Człowiek, który wiedział za dużo?.

W programie poznańskiej imprezy nie zabraknie także cykli, które w ubiegłym roku cieszyły się największą popularnością wśród publiczności: Transatlantyk Panorama, Nowe Kino Niemieckie oraz Nowe Kino Skandynawskie.

Ważną pozycją będą również pokazy w ramach Transatlantyk Docs, Transatlantyk Eko oraz Transatlantyk Art, prezentujące przede wszystkim filmy dokumentalne szczególnie bliskie idei przyświecającej Festiwalowi.

We współpracy z organizatorami Berlinale przygotowywana jest kolejna edycja Kina Kulinarnego ? inspirowanych filozofią Slow Food pokazów filmowych połączonych z degustacją potraw.

Na szczególną uwagę zasługuje twórca i pomysłodawca Festiwalu oraz Instytutu Rozbitek – Jan A. P. Kaczmarek, który otrzymał statuetkę Giganta poznańskiej Gazety Wyborczej oraz nominację w kategorii Menedżer Kultury do Gwarancji Kultury, nagród redakcji TVP Kultura.

TRANSATLANTYK 2011 znalazł się także na liście nominowanych do prestiżowej nagrody MocArty Radia RMF Classic w kategorii ?Wydarzenie Roku?.

Więcej informacji o Festiwalu TRANSATLANYK 2012 oraz jego ubiegłorocznej edycji można znaleźć na stronie www.transatlantyk.org oraz na profilu www.facebook.com/Transatlantyk.

O filmie ?Cezar musi umrzeć?:

Dokument i poetycki traktat; naturalistyczne, czarno-białe zdjęcia i wysmakowane barwne kadry; nieokrzesane słownictwo dialektów włoskiej prowincji i genialny tekst Szekspira; realni przestępcy największego kalibru i ich literackie pierwowzory; wreszcie Złoty Niedźwiedź na tegorocznym Berlinale i kolejne odważne odczytanie wielkiej tragedii – to wszystko fantastycznie udało się braciom Paolo i Vittorio Tavianim, mistrzom włoskiego kina, połączyć w całość w jednym z najciekawszych tytułów tego roku ?Cezar musi umrzeć?. Rzecz dzieje się w rzymskim więzieniu o zaostrzonym rygorze Rebibbi, w trakcie prób do adaptacji ?Juliusza Cezara? na deskach więziennego teatru. Widzimy, jak bandyci przeróżnego autoramentu – jedni śmieszni, drudzy straszni, wszyscy jednak prawdziwi, grający samych siebie naturszczycy – przeprowadzając przesłuchania i próby do spektaklu, stopniowo utożsamiają się ze swoimi bohaterami. Czy dana im będzie łaska autorefleksji i choćby namiastka katharsis? O tym po raz pierwszy w Polsce będzie mogła przekonać się w sierpniu br. publiczność Festiwalu TRANSATLANTYK 2012.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...