XLIV Jarmark Świętojański

Podobnie jak w poprzednich latach, na Starym Rynku można spotkać artystów, rękodzielników i rzemieślników z różnych regionów Polski i zagranicy. Drewniane domki handlowe pełne są unikatowych wyrobów: biżuterii z bursztynu, ozdób z naturalnych kwiatów, dodatków z wełny i jedwabiu, czy rękodzielniczych artykułów wyposażenia wnętrz.

Na Starym Rynku można skosztować lokalnych i regionalnych smakołyków, ale i potraw z najodleglejszych stron Europy.

– Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Domki zapełnią się obfitością słodyczy z Turcji i Grecji. Smakosze rodzimych produktów znajdą na jarmarku tradycyjne podlaskie wędliny, poznańskie rogale Świętomarcińskie, miody z wielkopolskich i sandomierskich pasiek i inne wyroby pszczele. Na stoiskach pojawią się także naturalne kosmetyki z małych rodzinnych manufaktur, przetwory owocowe z ekologicznych upraw oraz oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki – powiedziała Rafińska.

Na Starym Rynku spotkać można także liczne grupy kolekcjonerów, numizmatyków, filatelistów i handlarzy starociami, którzy prezentują poznaniakom swoje kolekcje.

Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 23 czerwca. Jak tłumaczyła prezes Fundacji Flow Art Anna Dorna, „w każdy piątek na dzieci czeka Spotkanie z Legendami Poznańskimi – spektakl teatralny i warsztaty tematyczne”. W programie nie zabraknie też tradycyjnej akcji „Bajkowy Rynek- Poznań czyta dzieciom”. We wszystkie niedziele dzieciom czytać będą znani i lubiani poznaniacy. Po każdym takim spotkaniu na najmłodszych czeka spektakl teatralny nawiązujący do tematu książki.

W weekendy na Starym Rynku można będzie ponadto wziąć udział w warsztatach średniowiecznej kaligrafii i plecenia wianków, a także zobaczyć pokazy np. dawnych sztuk walki czy rzeźbienia w drewnie.

Na Starym Rynku stanie także scena, na której będą odbywać się koncerty. Poznaniacy będą mogli także odpocząć w strefie chillout, znajdującej się w sąsiedztwie domków budniczych.

– Tradycyjnie 15 i 16 czerwca wspierać będziemy Hospicjum Palium i Fundację Bread of Life. Natomiast sobota, 22 czerwca będzie Dniem Tradycji. Na scenie przy ul. Woźnej wystąpi Kapela Zza Winkla, można będzie posłuchać wierszy w gwarze poznańskiej oraz zobaczyć pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim. W ostatni dzień jarmarku poznaniacy zobaczą widowisko „Noc Kupały” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy – wskazała Dorna.

x

Zobasz także

Muzyka Na Piętrze

Oto playlista z artystkami i artystami, którzy zagrają w ramach cyklu w Scenie na Piętrze: ...