Wystawa dla niewidomych w Poznaniu

Już w październiku 2011 dzięki audiodeskrycji osoby niewidome i słabowidzące będą mogły ?zobaczyć? wystawę obrazów Jacka Malczewskiego i Władysława Podkowińskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ekspozycja jest częścią projektu edukacyjnego pn. ?5 zmysłów. Audiodeskrypcja?, którego nadrzędnym celem jest zachęcenie osób z niepełnosprawnością wzroku do zainteresowania sztuką piękną.


Obok wystawy elementami tego projektu edukacyjnego jest też szereg różnych innych wydarzeń: warsztatów, spotkań, dyskusji oraz konferencja naukowa. Wszystko to będzie dostosowane go potrzeb i oczekiwań niewidomych i osób z problemami wzroku
? wyjaśnia kurator wystawy, Ewa Drążkowska.

Ekspozycja będzie dostępna dla osób niewidomych przez ponad miesiąc. Wystawa prezentować będzie 25 dzieł, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Jak wyjaśnia Ewa Drążkowska, pomysłodawcy przedsięwzięcia będą starali się w taki sposób przełożyć to, co widać, na inne zmysły, aby umożliwić osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielne jej zwiedzanie. Będzie można dotknąć, usłyszeć, w przypadku martwej natury zawierającej owoce uruchomiony będzie też zmysł smaku, a w przypadku kwiatów – zmysł zapachu ? tłumaczy.

W ramach realizacji projektu przewidziane jest także wydanie katalogu wystawy ?5 zmysłów. Audiodeskrypcja”, który będzie zawierał opisy wszystkich prezentowanych dzieł, a dodatkowo wzbogacony zostanie też o wersję audio na płycie CD. Powstanie również strona internetowa poświęcona projektowi, adresowana zwłaszcza do osób niewidomych i słabowidzących.

Organizatorami przedsięwzięcia są Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Edukacyjne MCA. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...