Wyprzedaż w stylu etno

W czwartek, 24 marca 2011, o godz.18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał przy Starym Rynku 6, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu: Rubieże kultury popularnej. Tym razem będzie ono traktowało on przygodach popkultury w świecie przepływów, a dr Anna Nacher poprowadzi wykład pt. ?Etnowyprzedaż??. Wstęp wolny.

Jeden z tych obszarów, który zaznacza się wyraźnie jako ?pas ziemi przygranicznej?, jest sygnowany przedrostkiem etno-. Mamy zatem do czynienia choćby z etnodizajnem czy muzyką etniczną, w showbiznesie określaną mianem world music. Choć nazwa wprowadzona została w kontekście amerykańskiej etnomuzykologii w latach 60. XX wieku, to prawdziwie zawrotna kariera tej estetyki rozpoczęła się ? za sprawą płyty Graceland Paula Simona, festiwalu WOMAD oraz wydawnictwa Realworld Petera Gabriela – w latach 80., by w kolejnej dekadzie stać się jednym z głównych idiomów muzyki popularnej. Czy jest to symptom dowartościowania muzyki spoza kręgu euroamerykańskiego, czy wręcz przeciwnie ? swoisty neokolonializm w przebraniu multikulti? Czy może mamy do czynienia z rodzajem ustanawiania wygodnej z punktu widzenia mechanizmów władzy kulturowej granicy oddzielającej kulturę głównego nurtu od tej peryferyjnej, definiowanej jako nie-zachodnia? Czy w szufladzie oznaczonej ?world music? daje się wygodnie upchnąć formy hybrydowe, burzące nasze wyobrażenie ? stare jak europejska nowoczesność ? o kolorowych ?tubylcach?, ?rdzennych mieszkańcach? odległych kulturowo lokalizacji, przywiązanych do swoich tradycyjnych form kultury?

W Arsenale będzie można poszukać odpowiedzi sięgając zarówno do badań terenowych poddających w wątpliwość wartość akademickiej etnomuzykologii, jak i do praktyki nagrań terenowych, stanowiących swoistą performatywną krytykę definicji ?world music? proponowanych przez globalny przemysł muzyczny. Znakomitym przykładem tego typu ?praktycznej teorii w podróży? będzie działalność niezależnej wytwórni Sublime Frequencies, znanej z nieortodoksyjnych nagrań muzyki z Azji Południowo-Wschodniej, której ?tradycyjność? jest jednakże problematyczna.

Rubieże kultury popularnej
? Normalnie rubież to pas ziemi przygranicznej, i poza tym słowo to używane jest także w terminologii wojskowej, gdzie odnosi się do terenu posiadającego znaczenie strategiczne, na którym toczone są operacje wojskowe. Rubieże kultury popularnej więc to cykl spotkań opowiadających o najbardziej frapujących zjawiskach współczesnej kultury popularnej (m.in. o taktykach oporu czy przekraczaniu granic mediów). Przekazy kulturowe funkcjonują w wieloznacznej i niejednorodnej przestrzeni medialnej, gdzie ulegają bezustannym przeobrażeniom. Skłaniają również do ponownego przemyślenia zastałych definicji i poszukiwania nowych sposobów myślenia o kulturze współczesnej. Spotkania proponują świeże spojrzenie i wnikliwą analizę złożonych zjawisk, traktowanych dotąd często zbyt powierzchownie.

dr Anna Nacher ? jest adiunktem w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender przy IszA UJ. Jest autorką książki ?Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji?, Kraków 2008: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktywna bywa także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Jest też atorką bloga poświęconego dydaktyce i zainteresowaniom naukowym. Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), a w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny, z którym nagrała 9 płyt, regularnie koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych, Poza tym jest autorką warsztatów eksperymentalnej pracy z głosem i improwizacji wokalnej.

Koordynacja:
Karolina Sikorska
karolina.sikorska@arsenal.art.pl
tel. 61 8529502

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...