Wynalazek roku

Wynalazki, mimo że nieraz bardzo naukowe, też są kulturą. Jak bowiem rozwijałaby się nasza kultura cywilizacyjna bez nich? Miasto Poznań zorganizowało konkurs na najlepszy i najciekawszy wynalazek stworzony w tym roku. Sześć najciekawszych projektów zostało zakwalifikowanych do finału. Dominują wśród nich nowoczesne technologie i zrównoważony rozwój. Zwycięzcę poznamy 28 grudnia 2011.

Wynalazki i ich pomysły zostały nadesłane przez młodych wynalazców, naukowców i nawet przez studentów. Finałowe projekty to (ich opis dostępny jest na stronie: http://www.workshops.poznan.pl/projekty):

  1. Trip-Trop.pl ? portal internetowy łączący gry miejskie z aplikacjami na telefon komórkowy;
  2. Helikoidalny filtr akustyczny do tłumienia hałasu w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych;
  3. Od produktu odpadowego do żywności prozdrowotnej ? pieczywo żytnie na zakwasie wzbogacone o suszone młóto pomidorowe;
  4. Gra w czerwone ? nietypowa gra przeznaczona dla przechodniów, uprzyjemniająca oczekiwanie na zielone światło;
  5. Aplikacja Art4Europe ? aplikacja na telefon komórkowy działająca w oparciu o technologię rozpoznawania zdjęć. Rozwiązanie umożliwia pobieranie informacji o dziełach sztuki;
  6. Fibaro ? system do zdalnego zarządzania instalacjami zamontowanymi w mieszkaniu (np. roletami) wykorzystujący bezprzewodową technologię Z-wave.

Autorzy prac, które zakwalifikowały się do finałowego etapu, przedstawili swoje projekty przed komisją konkursową 15 grudnia 2011. Każdy z finalistów otrzymał 5 minut na prezentację pomysłu. W gronie jury znaleźli się przedstawiciele Politechniki Poznańskiej, firmy Komputronik ? Partnera Konsorcjum Marki Poznań oraz Miasta Poznania. Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz regulamin znajdują się pod adresem: www.workshops.poznan.pl.

Najciekawsza koncepcja zostanie po Świętach uhonorowana tytułem ?Wynalazek roku? oraz wyróżniona nagrodą finansową wartości 6 tys. złotych. Dodatkowo autor najlepszego pomysłu otrzyma nagrodę ufundowaną przez firmę Komputronik. Projekt jest elementem programu edukacyjnego ?Poznań know how workshops? i ma na celu wyróżnianie i promocję zdolnych twórców, ich unikatowych pomysłów i ambitnych przedsięwzięć biznesowych.

?Poznań know how workshops?

Jest to cykl warsztatów i spotkań przedstawicieli nauki, kultury i sztuki na najwyższym, światowym poziomie. Zajęcia prowadzone przez branżowych ekspertów są okazją do poszerzania wiedzy i rozwijania posiadanych umiejętności. Projekt skierowany jest do osób z całej Polski. W jego ramach zorganizowano już szereg wydarzeń edukacyjnych i naukowych, m.in.: Międzynarodową Konferencję ?Allegro e-nnovation?, ?Warsztaty Tańca Współczesnego? ? projekt Polskiego Teatru Tańca, ?Scenę Moliera? ? unikatowy w skali kraju projekt nauki języków przez teatr czy też ?Noc Naukowców? ? warsztaty naukowe.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...