Wycieczka po Collegium Maius

W sobotę, 18 września 2010 roku, o godz. 10.30 w holu Collegium Maius przy ul.Fredry 10, rozpocznie się wycieczka dla wszystkich po słynnym budynku. Poprowadzą ją członkowie Stowarzyszenia Absolwentów UAM.

Latarnia Heliodora ? pod takim hasłem Stowarzyszenie Absolwentów UAM organizuje cykl wycieczek po wszystkich budynkach Uniwersytetu.

Budynek Collegium Maius wzniesiono w latach 1908?1910 jako część ówczesnej Dzielnicy Cesarskiej, na potrzeby Komisji Kolonizacyjnej, powołanej przez Sejm Pruski z inicjatywy Otto von Bismarcka w 1886 roku w celu wykupu ziemi z rąk polskich i przekazaniu jej niemieckim osadnikom. Po II wojnie przez lata korzystał z niego obecny Uniwersytet Medyczny. Od 2008 roku mieści się tu Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Zabytkowy budynek, a zwłaszcza jego okrągła kopuła, zainteresował członków Stowarzyszenia. Władze Wydziału przyjaźnie odniosły się do tego pomysłu. Przewodnikiem wycieczki po Collegium Maius będzie prof. dr hab. Alicja Pihan-Kijasowa, Prodziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Obejrzeć będzie można parter i hol, gabinet dziekana, Salę Komedy i inne ciekawe pomieszczenia. Z zabytkowych wnętrz wycieczkowicze przejdą do nowoczesnej biblioteki Wydziału, którą pokaże pani Irena Horbowy, jej kierownik. Punktem kulminacyjnym będzie przejście na kopułę, gdzie odbędzie się wykład historyczny nt. Poznania Adama Hajdukiewicza, historyka; pokaz zdjęć i instalacji Piotra Kopczuka oraz filmów grupy Strożne.

Wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w wycieczce. Nie trzeba bowiem w ogóle być członkiem SAUAM.

Szczegółowe informacje u organizatorów:
Witolda Stasiewskiego ? tel. 601 309 454
Kamila Hajdukiewicza ? tel. 505437087

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...