Wręczono Nagrody Literackie

Wiesław Myśliwski, wybitny prozaik i dramaturg odebrał Nagrodę im. Adama Mickiewicza. Podczas uroczystej gali Poznańskiej Nagrody Literackiej w Collegium Maius poznaliśmy też laureata Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W tym roku został nim Tomasz Bąk, autor trzech książek poetyckich: „Kanada”, „[beep] Generation” i „Utylizacja. Pęta miast”.

Poznańska Nagroda Literacka od pięciu lat przyznawana jest w dwóch kategoriach – to nagroda im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia. W 2014 roku ustanowili ją wspólnie Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

– Państwa nie było jeszcze wtedy na świecie, ja chodziłem do gimnazjum. Miałem 15, może 16 lat. Samorząd szkolny wybrał z licznego grona uczniów gimnazjum sandomierskiego kilka osób, w tym mnie i wysłał nas, abyśmy zwiedzili Targi Poznańskie. Mam nawet zdjęcia z tamtych lat na schodach opery poznańskiej. Darzę je dużym sentymentem i od czasu do czasu na nie spoglądam, choć ledwo się poznaję. Tamten młodzieńczy pobyt w Poznaniu spinam sentymentalną klamrą z obecną wizytą, która wiąże się z otrzymaniem tej nagrody. Jeszcze raz dziękuję – powiedział Wiesław Myśliwski.

W ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej przyznawane jest też Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Nagroda za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki i popularyzacji kultury literackiej jest skierowana do młodych twórców do 35 roku życia. W tym roku nominowano do niej troje młodych pisarzy: poetę Tomasza Bąka (autora książek „Kanada”, „[beep] Generation” i „Utylizacja. Pęta miast”), filozofkę, psycholożkę i publicystkę Mirę Marcinów (autorkę trzech książek, w tym „Historii polskiego szaleństwa”) orazeseistę Dawida Szkołę (autora książek: „Eseje”, „Ciemno, coraz ciemniej” i „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu”). Stypendium trafiło do Tomasza Bąka.
Podczas gali wykład pod tytułem „Nowe szaty literatury” wygłosiła prof. Inga Iwasiów. Galę Poznańskiej Nagrody Literackiej uatrakcyjnił także występ zeszłorocznego laureata Stypendium, Szczepana Kopyta. Tym razem zaprezentował on zebranym swoją twórczość muzyczną.

Poznańska Nagroda Literacka fundowana jest wspólnie przez Miasto Poznań i UAM. Wysokość nagrody im. Adama Mickiewicza to 60 tysięcy złotych, Stypendium im. Stanisława Barańczaka – 40 tys. zł.

x

Zobasz także

Scena Robocza po Olimpii

Rozpoczęły się prace remontowe w nieruchomości po dawnym kinie „Olimpia” przy ulicy Grunwaldzkiej 22. Mieści ...