Wodniki 2015 wręczone

Ci którzy w sobotni wieczór 18 lipca przybyli na festiwal Reggae na Piaskach widzieli jak osobiście Krzysztof Wodniczak wręczył tym razem ostrowianom, statuetki WODNIKI. Otrzymali je ze stosowną laudacją:Andrzej Leraczyk za kontynuowanie popularyzacji muzyki jakie przez lata wykazywał; Kazimierz Pusak, Krzysztof Ruciński za konsekwentne realizowanie i rozmiłowanie muzyki reggeaowej w Polsce i na świecie, Jarosław Wardawy za rozkołysanie ostrowian podczas festiwalu Reggae na Piaskach, Mirosław Wodniczak za wprowadzenie na wyżyny ostrowskiego sportu żużlowego. Statuetki WODNIKA pośmiertnie otrzymał Marek Janowski za wspólnie spędzone muzyczne lata sześćdziesiąte w Ostrowie Wielkopolskim. Wyróżnienie odebrała odebrała córka, wokalistka Natalia Janowska oraz Sławomir Gołaszewski mistyk, poeta, muzyka, dziennikarza muzycznego, wielkiego orędownika i promotora reggae i każdej wartościowej muzyki.

Krzysztof Wodniczak wspomniał o współpracy z nim podczas festiwali Reggae nad Wartą w Gorzowie Wielkopolskim. Przypomniał tez koncert nad ranem w gorzowskim amfiteatrze grupy Dżem jeszcze z Ryszardem Riedlem, który dla 5 osób specjalnie grał na grzebieniu wyjął z papierosów Extra Mocne bibułkę, pergamin założył na grzebień i bluesował, bluesował, bluesował…
Krzysztofa Wodniczaka powinien znać każdy kto interesuje się kulturą. W jego biografii jest wiele znaczących doświadczeń związanych ze środowiskiem artystycznym. Nie małą rolę odegrał w życiu muzycznym naszego miasta. Popularyzował muzykę bluesową w cyklicznych imprezach Dobry wieczór Mr Blues, koncertach Ostrowiacy pamiętają Presleya, imprezach z udziałem Czesława Niemena, festiwalach Etno Eko Fest (Etniczno Ekologiczny Festiwal) – Jako niezależny redaktor fonograficzny animator kultury muzycznej, producent muzyczny, „lansowacz” ambitnych twórców i odtwórców w 40 lecie pracy redakcyjnej oraz działalności menedżerskiej, obchodząc jubileusz, zechciałem w szczególnie dobitny sposób uhonorować tych, których zajęciem codziennym jest działalność twórcza. Owa specyficzna aktywność, która sprawia, iż życie człowieka znacząco się różni od egzystencji innych stworzeń. Jakby dla potwierdzenia porzekadła, „że nie samym chlebem żyje człowiek” ustanawiam dla artystów własną nagrodę, nazwaną WODNIKIEM.WODNIK jest pochodną od mojego nazwiska i poniekąd osobowości, by raz jeszcze podkreślić szczególny charakter dokonań tych twórców, którym wiele zawdzięczam jako osoba prywatna i którym słowa wdzięczności należą się również od innych. Takie statuetki wg wzoru poznańskiego rzeźbiarza Kazimierza Rafalika przyznaje wyłącznie we własnym imieniu i z własnych środków- mówi Krzysztof Wodniczak. WODNIKI już otrzymali m.in. Halina Frąckowiak, Krystyna Prońko, Ewelina Rajchel, Wojciech Hoffmann, Piotr Kałużny, Grzegorz Kupczyk, Wojciech Korda, Marek Raduli, Józef Skrzek, Krzysztof Ścierański.
Na zdjęciu laureaci nagrody ze statuetkami WODNIKóW ufundowanych przez Krzysztofa Wodniczaka
Tekst:Tadeusz Kujanek
Zdjęcie Hieronim Dymalski

x

Zobasz także

15. MFF WATCH DOCS

Od 20 do 25 października we Wrocławiu odbywać się będzie się 6. American Film Festival. ...