Wernisaż wystawy fotografii Magdy Kwiatkiewicz pt.: ?Festiwal Wegetariański Phuket? odbędzie się w piątek, 10 lutego 2012, o godz. 19.00 w poznańskim ?Czarna z Cukrem. Studio? na ul. Ogrodowej 18/1 (tel. 502 084 370 lub 61 639 38 44). Wystawa potrwa cały miesiąc – do 10 marca 2012, a oglądać ją można od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 -18.00. Wstęp wolny.
Magda Kwiatkiewicz swoje zdjęcia wykonała podczas Festiwalu Wegetariańskiego na wyspie Phuket w Tajlandii. Ta niewinna nazwa kryje w sobie rytuały i obrzędy religijne, które dla zachodniego odbiorcy kojarzą się zazwyczaj z bardzo dziwnymi i krwawymi praktykami, między innymi z wykonywaniem w policzkach dziur i umieszczaniem w nich przeróżnych przedmiotów, począwszy od szpilek, noży po bardziej wymyśle, takie jak łopata, karabin snajperski itd. Nie mniej jednak jest to święto religijne, i nie tylko te praktyki tworzą to wydarzenie.
Autorka swym zestawem zdjęć pokazuje religijne oddanie wierzeniom i tradycji mieszkańców wyspy oraz złożoność tego święta. Obiektyw skierowany był nie tylko na ?pierwszoplanowych? bohaterów tego święta. Często na ujęciach zobaczymy zwykłych ludzi oddanych modlitwie. Ten zbiór zdjęć nie jest zestawem, który ma szokować. Celem tej wystawy jest pokazanie człowieka i jego emocji, a także zwrócenie uwagi na głęboko religijną społeczność i człowieka, który poprzez oddanie, poświęcenie i modlitwę uprasza szczęście i zdrowie dla siebie i całego swojego kraju.
Wystawę tworzy zbiór około 160 zdjęć, głównie czarno-białych, a także kilkanaście zdjęć kolorowych.
Maria Magdalena Kwiatkiewicz – inicjatorka powstania Galerii YES, promującej polski design, sztukę złotniczą i dokonania polskich projektantów. Współzałożycielka i współwłaścicielka firmy YES Biżuteria. Kolekcjonerka biżuterii, podróżniczka i fotograf. Obok wielkiego zamiłowania do biżuterii, M.M. Kwiatkiewicz pasjonuje się fotografią rozumianą, jako sposób przeżywania i interpretacji świata. Jej zdjęcia oddają emocje, utrwalają wrażenia danej chwili bez zbędnej narracji. Dla autorki najważniejszy jest człowiek, z którym mimo różnic językowych i kulturowych, w niezwykle łatwy i subtelny sposób wchodzi w intymną relację fotograficzną. Jej miłość do fotografii zaowocowała prezentowanymi kilkadziesiąt razy cyklami zdjęć z podróży głównie po Azji i Afryce.
Festiwal Wegetariański Phuket, celebrowany przez społeczność na wyspie Phuket, odbywa się przez dziewięć dni, w dziewiątym miesiącu księżycowego kalendarza chińskiego, czyli zazwyczaj pod koniec września lub na początku października. Podczas festiwalu są różne uroczystości, poświęcania się dla bogów, przekłuwanie ciała, firewalking i inne akty umartwienia siebie. Odbywają się one w okolicach sześciu świątyń chińskich w mieście Phuket, gdzie głównym sanktuarium jest ?Jui Tui?. Podstawowym założeniem festiwalu jest przekonanie, że przez jedzenie wegetariańskie i przestrzegając zobowiązań, Wierzący oczyszczają swoje ciało i duszę, a także uproszą bogów o szczęście dla siebie i społeczności.