Wciąż moda Majów

Już od 28 stycznia 2011 do niedzieli, 15 maja 2011 w poznańskim Muzeum Archeologicznym przy ul. Wodnej 27, a dokładniej na jego dziedzińcu, można oglądać wystawę Pt. ?Moda Majów. Elita i dwór – Jaina 600-900 n. e.?, która jest jedyną w swoim rodzaju wystawąej t dotyczącą starożytnej cywilizacji.

Po raz pierwszy w Polsce prezentowane są słynne, oryginalne figurki, odkryte w centrum ceremonialnym i na cmentarzysku Majów na wyspie Jaina, na terenie Meksyku, które pochodzą ze zbiorów Staatliche Museen zu Berlin Ethnologisches Museum i Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Ceramiczne figurki przedstawiają ludzi w niezwykle realistyczny sposób. Prezentują stroje, tkaniny, wzory, obuwie, biżuterię, a także ozdoby zębów, uszu i nosa, deformacje czaszek, skaryfikacje, tatuaże, w końcu wymyślne fryzury i nakrycia głowy, składające się na kanon piękna i urody elity i władców Majów, 600 lat przed odkryciem Ameryki przez Europejczyków.
Na wystawie znajdą się modele glinianych figurek, powiększone do rozmiarów dorosłego człowieka, imitacja ciężkiej, kauczukowej piłki Majów, którą rozgrywano mecze rozstrzygające o upadku królestw i śmierci władców.
Znane z ikonografii i figurek klasyczne stroje Majów stały się również inspiracją do stworzenia kolekcji mody, która będzie wyświetlana w formie prezentacji na wolno stojącym szklanym ekranie, tworząc kinową iluzję przejścia do egzotycznego świata. Ponadto zwiedzający mogą samodzielnie ubrać królewską parę na interaktywnym ekranie dotykowym.
Wystawa jest częścią obchodów 200. rocznicy uzyskania niepodległości przez Meksyk i została przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Bilety:
6 i 3 zł.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...