Turecko-niemiecki MIÓD

Film, który w tym roku zdobył Złotego Niedźwiedzia na Berlinale, a poza tym już od lutego oglądany jest przez większość świata, trafia wreszcie do Polski.

O filmie korespondent strony wp.pl pisał tak: Ciepła, można powiedzieć humanistyczna opowieść o młodziutkim i delikatnym chłopcu dorastającym w Anatolskiej wiosce, poruszała tak krytyków, jak i zwykłych widzów.

Historia:
Sześcioletni Yusuf (Bora Altas) rozpoczyna edukację w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jego ojciec Yakup (Erdal Besikçioglu) jest pszczelarzem, który zbiera miód w lesie. Dla Yusufa położony w górach las, kryje wiele fascynujących tajemnic i chłopiec czerpie wielką satysfakcję towarzysząc ojcu. Podczas wyprawy Yakup opowiada synowi swój sen, który ma być ich wspólną tajemnicą. Tego samego dnia Yusuf czytając na głos w trakcie lekcji, nagle zaczyna się jąkać. Jakiś czas później, Yakup odkrywa zniknięcie pszczół, aby zarobić na utrzymanie rodziny, decyduję się udać w odległe góry. Podczas nieobecności ojca, Yusuf zupełnie traci głos. Dni mijają, a Yakup nie wraca, syn i matka Zehra są coraz bardziej zaniepokojeni. „Miód” jest ostatnią ? po Jajku i Mleku ? trzecią częścią trylogii Semiha Kaplano?lu o Yusufie.

Szczegóły:

reżyseria: Semih Kaplanoglu
scenariusz: Semih Kaplanoglu, Orçun Köksal
premiera: 26 listopada 2010 (Polska) i 11 lutego 2010 (Świat)
produkcja: Niemcy, Turcja
gatunek: Dramat

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...