Transylwańska Fantazja 2

W Galerii Miejskiej Arsenał w piątek, 18 marca 2011, w godz. 18.00 – 20.00 odbędzie się wernisaż dwóch wystaw. Pierwsza będzie pokazem prac Ewy Axelrad i będzie zatytułowana: ?Suche?. Druga pt. ?Transylwania 2? jest zbiorem grafik i rysunków wielu różnych artystów. Obie wystawy potrwają do 10 kwietnia 2011.
?Suche?

Wystawa zaprezentuje nową realizację z cyklu FANTAZJE. Ewa Axelrad sięga w niej po motywy, w których higiena i przemoc wchodzą w niepokojący związek, stając się jednocześnie narzędziami kontroli i eliminacji. To zjawisko jest punktem wyjścia do projektu o charakterze site-specific, realizowanego w dolnej sali galerii i wykorzystującego właściwości architektoniczne tej przestrzeni. Nieoczywiste ingerencje, pozostawiające niepewność tego, co należy do wystawy, a co do ?rzeczywistości?, artystka tłumaczy następująco: ?Płynność tych granic daje odbiorcy możliwość różnego poziomu ‘zanurzenia? w realizacji i pozwala kwestionować jej elementy. Interesuje mnie moment, w którym widz daje się uwieść atrakcyjnej czystości realizacji, jednak tylko po to, aby odkryć grzęzawisko leżące u jej podstawy. W tym momencie staje się on już częścią pracy?.

Kuratorka: Anna Czaban

?Transylwania 2?


Magdalena Starska, bez tytułu, papier, ołówek (detal), 2009

Transylwania – w tym słowie, które oznacza ?krainę za lasami?, zawiera się gęsta i senna atmosfera ? jakieś bezprawie i niepokój, na dodatek sugeruje ono ?inne miejsce?, nie to w którym przebywamy, tylko takie, o którym myślimy z obawą, które jest ?za lasem? oddzielającym nas od niego. Jest ?tam? a nie ?tutaj?, ale de facto nie jest miejscem określonym geograficznie, tylko fantazją. Na mapie byłoby terenem niezbadanym i zamazanym, a w sensie psychologicznym – obszarem wypartym. Punktem wyjścia było dla mnie podejrzenie, że człowiek Zachodu myśląc o Transylwanii myśli jednocześnie o całej Europie Środkowej, w tej nazwie streszczać się może dla niego wizja ubogiego materialnie, ale wybujałego duchowo, nieracjonalnego, tajemniczego regionu ? Słowiańszczyzny, mówiąc słowami Marii Janion. Czyli odwrotnie rzecz ujmując ? myśląc o Europie Środkowej myśli on o Transylwanii ? kojarząc ją z całym zestawem cech, wśród których głównymi są romantyzm i okrucieństwo. Chciałbym, aby wystawa była poszukiwaniem ?transylwanii w Europejczyku?. Chcę uniknąć konkretnych odniesień historyczno-politycznych; myślę o tym, by była rodzajem Miejsca ? fascynującego i niepokojącego zarazem, wzbudzającego podobne uczucie jak myśl o podróży na Wschód.

Kurator – Michał Lasota

Wystawa stanowi drugą część wystawy, która odbyła się jesienią 2010 w Galerii BWA w Zielonej Górze.

Artyści: Wojciech Bąkowski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Piotr Bosacki, Agnieszka Polska, Mateusz Sadowski, Magdalena Starska, Iza Tarasewicz, Piotr Żyliński.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...