TRANSATLANTYKIEM po Poznaniu

W te wakacje nie tylko warto zostać w Poznaniu, ale również przyjechać tu specjalnie. Zagości tu bowiem Transatlantyk, ale wbrew pozorom wcale nie chodzi o żaden statek pływający po oceanach. Chociaż taki duży liniowiec na poznańskim Starym Rynku mógłby też być niemałą atrakcją turystyczną. Kto wie jak by to było?

Plakat jest dziełem jednego z czołowych dziś grafików na świecie ? Tomasza Opasińskiego.

Ale nie ? Poznań nie chce na siłę zmienić się w miasto portowe, dobrze mu tam gdzie jest ? leży w centrum Polski i z wychyleniem na zachód.

Nowo-filmowo

Poznański Transatlantyk to po prostu nowy Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki, artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film chce budować silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem. To także twórcy – ci legendarni i ci młodzi, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne koncerty. Najważniejsza jest tu wymiana idei, która używa filmowo-muzycznej mieszanki jako narzędzia i łączy w sobie ludzi filmu, muzyki i sztuki. Formuła Transatlantyku oparta jest na pokazach filmowych zorganizowanych w kilkunastu cyklach tematycznych, serii koncertów oraz akcjach i wydarzeniach ekologicznych, bo przecież ekologia jest istotnym punktem dyskusji o współczesnym świecie, a temu m. in. służy Festiwal. Zatem będzie on Otwarty i Odważny, a także Glokalny, czyli lokalny w działaniu i tożsamości i globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu swojego działania. Ponadto Festiwal zawiera też specjalny program zamówień nowych dzieł muzycznych i filmowych – Transatlantyk New Work Festiwal. Ta jego część rozpocznie się jednak dopiero w 2012 roku. Po raz pierwszy Transatlantyk odbywać się będzie w te wakacje – od 5 do 13 sierpnia 2011. Mecenasem Głównym Festiwalu jest pan Prezydent Ryszard Grobelny.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest kompozytor, koninianin uważający Poznań za swoje miasto, choć mieszkający obecnie na stałe w Los Angeles, pan Jan A. P. Kaczmarek, W roku 2005 zdobył on Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” („Finding Neverland”) Marca Forstera. Miasto Poznań, a właściwie jego władze poprosiły go w ubiegłym roku o stworzenie nowego festiwalu poznańskiego. Pan Jan myślał, myślał ? a na pewno nie była to bułka z masłem – i w końcu wymyślił taki festiwal, który ma być twórczy, a nie odtwórczy i łączyć ze sobą różne gatunki sztuki. Tu dużo pomogła mu Fundacja Rozbitek, którą założył w roku 2004. Została ona pomyślana jako miejsce roboczych spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Taki też jest Transatlantyk. Będzie, jak Rozbitek, propagować ideę zachowania wolności ekspresji w warunkach narzuconych przez współczesny skomercjalizowany rynek artystyczny.

Jan A. P. Kaczmarek z Oscarem na tle innego, większego Oscara

Fundacja pana Jana A. P. Kaczmarka ma ambicję stać się ważnym forum działalności edukacyjnej. Będzie też miejscem produkcji artystycznej, przestrzenią powstawania i prezentowania projektów filmowych i muzycznych. Jej seminaria, warsztaty, konferencje i master classes, prowadzone będą przez wybitnych praktyków światowego kina, kompozycji i sztuk performatywnych. Fundacja będzie całoroczną platformą idei, miejscem międzykulturowego dialogu, a Transatlantyk to jakby ukoronowanie jej działań.

PROGRAM

Pokażemy szeroką panoramę filmów ? powiedział pan Jan A.P. Kaczmarek. ? Nie chcemy się ścigać z żadnym z festiwali, który istnieje. Ważniejsze dla nas od pokazywania filmów najnowszych jest prezentacja filmów, które mają wagę i znaczenie. Zależy nam na tym, by naczelnym kryterium doboru filmów do naszego programu była myśl, idea ? dodał.

Szczegółowy filmowo-muzyczny program Transatlatyka ujawniany jest, również na prtalu poKULTURE.pl, na bieżąco – wystarczy przeglądnąć dział Do Pooglądania. Jest też informacja w dziale Do Posłuchania.

TRANSATLANTYK film:

Filmy będą pokazywane w 11 salach projekcyjnych (w Multikinie 51, Kinie Muza, Filharmonii Poznańskiej i w plenerze). Wielkim wydarzeniem Festiwalu będzie retrospektywa Milośa Formana, która obejmie wszystkie jego dokumenty i fabuły tworzone w okresie czeskim i te nakręcone po emigracji do Stanów Zjednoczonych i oscarowym sukcesie ?Lotu nad kukułczym gniazdem?. Retrospektywę otworzy dokument ?Miloš Forman: co cię nie zabije…?

1. Sekcja Transatlantyk Panorama to jedne z najciekawszych filmów sezonu 2010/11 z całego świata. Tutaj zobaczyć będzie można pewną premierę policyjną i jedną przedpremierę hiszpańską.

Premiera to ?Poliss” w reżyserii francuskiej aktorki i scenarzystki Maïwenn Le Besco. Film opowiada o pracy specjalnej jednostki policji do walki z pedofilią. Na tegorocznym 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes zdobył on Nagrodę Specjalną Jury. Zachwyciła, ale i przejęła mnie szczerość tej historii ? powiedział o nim przewodniczący festiwalowego jury, Robert de Niro.

Kadr z filmu ?Poliss? z reżyserką Maïwenn Le Besco w roli fotografki.

Pomysł na film zrodził się, gdy Maïwenn Le Besco – kiedyś modelka i aktorka, dziś producentka, scenarzystka i reżyserka – zobaczyła w telewizji dokument o pracy funkcjonariuszy jednostki powołanej do walki z pedofilią. Film Maïwenn Le Besco ma w sobie dużo z paradokumentu. Ukazuje pracę policjantów bez retuszu, co więcej, dowodzi, że ofiary są po obydwu stronach.

Z kolei przedpremierą będzie hiszpański kandydat do tegorocznych Oscarów ? ?Nawet deszcz? (Even the Rain).

Fot. Kadr z filmu ?Nawet deszcz? (?Even the Rain?/ ?Tambien la lluvia?), reż. Icíar Bollaín, Hiszpania/Francja/Meksyk 2010

Jest to film obsypany wprost nagrodami – otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu Berlinale 2011. Uhonorowano go również nagrodą krytyków nowojorskich Premios ACE 2011 za najlepszy film, najlepszą reżyserię oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego (Gael Garcia Bernal). Jury Palm Springs International Film Festival 2011, przyznało mu Bridging The Borders Award. ?Nawet deszcz? zdobył także trzynaście nominacji do Goya Awards 2011, w tym m.in. dla najlepszego filmu, aktora pierwszoplanowego, najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz oryginalny.

Część sekcji Transatlantyk Panorama będzie nosiła nazwę ?Inna Ameryka?. Zobaczyć w niej będzie można współczesne kino Stanów Zjednoczonych, pokazywane z punktu widzenia prowincji.

2. Sekcja Rewolucje Arabskie ? “Wczoraj i Dziś…? jest kinem z Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Pokazuje ich relacje postkolonialne z Europą i światem, zależności ekonomiczne i genezy zjawisk.

3. Sekcja 10 Niemieckich Głosów to najnowsze, nagradzane na całym świecie kino, nowe zjawiska, trudne tematy, debiuty, a także uznani twórcy.

4. Sekcja Nowe Kino Skandynawskie jest przeglądem najciekawszych filmów kina skandynawskiego.

5. Sekcja Kino Kulinarne to wyjątkowe połączenie projekcji filmowych i degustacji potraw oraz win, serwowanych przez mistrzów sztuki kulinarnej. Poruszone zostaną kwestie dobrej żywności i środowiska. Sekcję tę przygotowano we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Berlinie i Slow Ford, gdzie organizatorzy rozbudzają najpierw apetyt publiczności pokazami filmowymi, a następnie przygotowują dla niej wyśmienite potrawy.

6. Sekcja Kino klasy B – “Ekstaza i Mdłość?, czyli wieczorne seanse niskobudżetowego i amatorskiego kina z Hollywood z lat 50. Ale nie tylko.

7. Sekcja Transatlantyk Docs zawiera dokumenty, które są zaangażowane społecznie i poruszają gorące tematy, w tym m.in.: WikiLeaks, Fair Trade, turyzm, praca, prawa człowieka, kryzys finansowy, globalne zależności, lokalne związki. Część z tych dokumentów nazywać się będzie: ?Wall Street Story? i będą ją stanowić opowieści o dwuznacznych mechanizmach obiegu pieniądza rządzącego światem i o inżynierii finansowej.

8. Sekcja Transatlantyk Spotlight ? dokumenty poświęcone różnym miejscom na świecie. W tegorocznej edycji Transatlantyka będą to Nowy York i Kalifornia.

9. Sekcja Transatlantyk Eko będzie bardzo ekologiczna. Są to filmy zwracające uwagę na ważne miejsca na Ziemi, poruszające tematykę m.in. alternatywnych źródeł energii, czy nanotechnologii.

Tutaj zobaczyć będzie można kolejną polską premierę. Będzie to dokument pt. “Cool It? w reż. Ondi Timonet. Film powstał na podstawie bestsellerowej, przetłumaczonej na 17 języków, powieści Bjørna Lomborga o walce z globalnym ociepleniem. Duński naukowiec, uznany przez The Guardian za “jednego z 50 ludzi, którzy mogliby ocalić planetę? weźmie udział w pokazie i debacie o przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych.

Bjørn Lomborg

10. Sekcja Transatlantyk Art to dokumenty muzyczne, rejestracje koncertów, a także filmy o współczesnych wydarzeniach artystycznych.

11. Sekcja Transatlantyk dla dzieci obejmuje pokazy filmowe dla dzieci. Na nie wszystkie wstęp będzie wolny.

TRANSATLANTYK muzyka:

Publiczność wyruszy w podróż od symfonii do muzyki klubowej. Wydarzenia muzyczne odbędą się w: Auli Artis, Starej Rzeźni, Filharmonii Poznańskiej oraz Auli Akademii Muzycznej. Przedstawione zostaną wybitne wydarzenia reprezentujące różne gatunki muzyki, ale co najważniejsze odbędą się też dwa międzynarodowe konkursy:

1. TRANSATLANTYK Film Music Competition – Zadaniem uczestników jest skomponowanie muzyki do dwóch krótkich filmów ? fragmentu fabuły ?Get low? w reż. Aarona Schneidera i animacji ?AH?, stworzonej przez Simona Moreau, Bastiena Duboisa i Jorisa Bacqueta. Materiał dobrany został tak, by kompozytorzy mogli wykazać się zarówno profesjonalnym warsztatem, jak i oryginalnym stylem. Zwycięzca otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2011 oraz Nagrodę Główną w wysokości 20 000 USD. Wielki finał z udziałem 10-ciu finalistów odbędzie się na Gali Finałowej.

2. TRANSATLANTYK Instant Composition Contest ? Uczestnicy natychmiast po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego, będą musieli na żywo, na fortepianie solo, stworzyć do niego utwór. Ich kompozycje oceni międzynarodowe jury. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2011 oraz Nagrodę Główną w wysokości 10 000 USD.

Osobne wydarzenie muzyczne to TRANSATLANTYK Klub, który będzie prezentacją DJ?ów z całego świata.

Gala finałowa:

Transatlantyk zakończy się galą finałową, podczas której wręczone zostaną najważniejsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK, a w tym m.in.:

  • Transatlantyk Glocal Hero Award dla artysty, którego praca ma istotne znaczenie lokalne i zarazem globalne,
  • Paderewski Award dla indywidualności, która przekracza ramy swego zawodu,
  • Chopin Award ? dla Odkrycia Roku,
  • Nagrody konkursowe: Transatlantyk Young Composer Awards i Transatlantyk Instant Composer 2011.

O Transatlantyku pisaliśmy:

Transatlatyk w Muzie – tutaj.
O Transatlantyckim jury konkursowym – kilk, klik.
o muzyce ze statku – tutaj.
o premierach i biletacxh z Tranatlantyka – klik, klik.

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...