Transatlantyk otwiera swe podwoje

W piątek, 5 sierpnia 2011, o godz. 20.00 w poznańskiej Auli UAM przy ul. Wyspiańskiego 1 rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk. Galę otwarcia uświetni koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry i Chóru Festiwalowego pod batutą Macieja Sztora oraz pokaz filmu “Świteź? Kamila Polaka.

W galowym koncercie zabrzmi muzyka skomponowana przez m.in. Ennio Morricone, Johna Williamsa, Johna Barry?ego oraz Jana A.P. Kaczmarka. Usłyszymy ją w wykonaniu orkiestry i chóru, złozżonego z młodych poznanśskich artystów i powołanych specjalnie na festiwal. Solistką będzie grająca na instrumencie Stradivariusa, skrzypaczka Agata Szymczewska.

Film ?Sświtezś? Kamila Polaka, który na Gali Otwarcia będzie można zobaczyć, od swojej premiery na tegorocznym Berlinale zdobył nagrody w Annecy i Palm Springs. Podczas Gali przedstawieni zostaną wybrani goście Festiwalu Transatlantyk, a także wręczone zostaną pierwsze nagrody festiwalowe:

  • Glocal Hero Award ? dla osobistosści, której praca ma istotne znaczenie lokalne, a zarazem globalne ? uhonorowany zostanie Bjørn Lomborg, uznany przez The Guardian za ?jednego z 50 ludzi, którzy mogą ocalić planetę?. Dokument o faktach i mitach dotyczących globalnego ocieplenia, jednocześnie arcyciekawy portret tego naukowca, to główne wydarzenie festiwalowej sekcji Transatlantyk Eko. Naukowiec zabierze też głos w debacie o przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych.
  • Transatlantyk Oceans Award ? za najciekawszą muzykę filmową młodego kompozytora w minionym roku ? otrzyma ją Bartosz Chajdecki. Chłopak zaczał komponowac już w wieku 12 lat. Jest autorem muzyki filmowej, serialowej i teatralnej. Jego muzyka do serialowej super produkcji “Czas Honoru? opowiadającej o losach Cichociemnych w czasie II Wojny Światowej, zdobyła grono zagorzałych wielbicieli, a także otrzymała znakomite recenzje czołowych postaci polskiej i zagranicznej branży filmowej. Niedawno otrzymała również prestiżową nominację Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego.

Uwaga

James Cromwell ? amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, nominowany do Oskara jako najlepszy aktor roli drugoplanowej ? będzie gościem Festiwalu Transatlantyk. 10 sierpnia weźmie udział w pokazie filmu “Królowa? (godz. 11.00, Multikino 51), w którym wcielił się w postać Księcia Filipa oraz w pokazie plenerowym filmu “W? Oliviera Stona (godz. 22.00, Stare Koryto Warty). Aktor poprowadzi również warsztaty Master Classes pt. ?Artysta w czasach Apokalipsy? (godz. 18.30 – 20.30, Instytut Rozbitek).

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...