„TOWARZYSZ GENERAŁ” w Piwnicy

We wtorek, 28 lutego 2012, o godz. 19.00 w kolejnej odsłonie ?Piwnicy Duchowej? w Klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu na ul. Działowej 25, odbędzie się spotkanie z cyklu ?Kino duchowe?. Będzie to pokaz filmu Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna ?Towarzysz Generał?. Spotkanie z reżyserami poprowadzi Wanda Różycka – Zborowska. Wstęp wolny.?Towarzysz Generał?

Jest to film dokumentalny Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna wyprodukowany w 2009 roku, wyemitowany w TVP ?Historia? i opowiadający o życiu i karierze Wojciecha Jaruzelskiego, generała armii Ludowego Wojska Polskiego, ostatniego przywódcy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i prezydenta RP w latach 1989-1990. Film wzbudził duże kontrowersje i wyzwolił zażartą dyskusję, lecz wcale nie o prawdziwość przedstawianych faktów, ale głównie o ich interpretację. Trwa on ponad godzinę, budują go wypowiedzi kilku polskich i jednego rosyjskiego historyka, a także ilustracje w postaci bogatych materiałów archiwalnych. W efekcie postać Jaruzelskiego wcale nie zostaje wybielona, a opisane są nieznane dotąd karty z jego życiorysu. Co najciekawsze po projekcji w wywiadzie radiowym Wojciech Jaruzelski ubolewał na to, że filmowa napaść na niego to również cios wymierzony w wielu uczciwych obywateli PRL. Czy PRL był uczciwy? Czy uczciwi ludzie, ci żyjący wówczas na terenie PRL, zmuszeni do takiej egzystencji – obywatele PRL – rzeczywiście czują się obrażeni treścią filmu?

Najlepiej sprawdzić i ocenić samemu.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...