„The Orchestra” Zbigniewa Rybczyńskiego i żywa muzyka

Transatlantyk zaprasza na film Zbigniewa Rybczyńskiego ?The Orchestra? z towarzyszeniem powołanej specjalnie z okazji festiwalu i składającej się z najzdolnieszych poznańskich artystów, orkirdtry pn. Rozbitek Symphony. Dzieło laureata Oscara, zdobyło w 1990 roku nagrodę Emmy za efekty specjalne. Reżyser weźmie udział w pokazie, a także poprowadzi na festiwalu warsztaty Master Classes.

“Orkiestra? (“The Orchestra?) to pełna symboli i historycznych aluzji animacja o losie człowieka. Film wyprodukowany został w systemie HDTV, we własnym studiu reżysera, Zbig Vision Studio w Hoboken pod Nowym Jorkiem. Prócz tego zdjęcia wykonano w Luwrze, Katedrze w Chartres i Operze Garnier, a dzięki urządzeniom, które Rybczyński sam skonstruował, uzyskany został efekt płynących, obracających się przestrzeni. Film składa się z sześciu obrazów stworzonych do evergreenów muzyki klasycznej ? XXI Koncertu fortepianowego Mozarta, Marsza żałobnego Chopina, Adagia Albinoniego, Sroki złodziejki Rossiniego, Ave Maria Schuberta i Bolera Ravela. Każdy jest pretekstem do ukazania innej animowanej alegorii ? tańca po niekończącej się klawiaturze, batalionu Huzarów, grupy baletnic w Luwrze, młodej pary czy komunistycznego marszu z portretami Marksa i Stalina w stronę zachodzącego słońca.

Ten film to jedno z najciekawszych dzieł Zbigniewa Rybczyńskiego zrealizowanych w technologii HD. Autor animowanych filmów eksperymentalnych, reżyser, operator, scenarzysta i scenograf, produkował je od 1987 roku. W ramach tego gatunku stworzył też około 30 wideoklipów, w tym również ? uznany za arcydzieło ? do “Imagine? Johna Lennona.

Zbigniew Rybczyński będzie gościem honorowym pokazu, a w ramach festiwalu poprowadzi Master Classes pod tytułem: ?O filmowaniu muzyki?. Opowie o tym, jak przygotować scenariusz i storyboard filmu, którego tematem i ?akcją? jest gotowa kompozycja muzyczna, a także o nowych i niewykorzystywanych możliwościach tworzenia muzyki i ruchomego obrazu w dobie komputerowej rewolucji.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...