Święto Chleba

Na poznańskim Starym Rynku w tę niedzielę, 12 września 2010, w godzinach od 11.00 do 18.00, odbędzie się tradycyjne Święta Chleba. Uroczyste rozpoczęcie obchodów nastąpi o 12.00.

Właśnie o godz. 12.00 na ratuszowej wieży tradycyjnie ukazują się poznańskie koziołki. Wtedy też nastąpi otwarcie dwunastego już Święta Chleba. Tradycje mistrzowskiego kunsztu poznańskich i wielkopolskich piekarzy są bardzo odległe, sięgają XIII wieku, a coroczne Święto Chleba jest tylko potwierdzeniem tej tradycji.

Organizatorem święta Chleba jest najstarszy w Polsce cech – Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu – liczący sobie już ponad 750 lat, Wielkopolskie Koło Regionalne Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP z siedzibą w Poznaniu oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. W organizację tego świątecznego dnia angażują się także władze miasta i sponsorzy – bez ich pomocy ten dzień z pewnością nie miałby tak wspaniałej oprawy.

Co roku Święto Chleba gromadzi mistrzów sztuki piekarskiej, ukazujących kunszt swojego rzemiosła, a także różnorodność smaków, kształtów i artyzm wypieków. Poznańskie spotkanie piekarzy to święto przede wszystkim dla Poznaniaków i gości odwiedzających Poznań. Jest to doskonała okazja, by zobaczyli oni nie tylko finalny produkt, który trafia na nasze stoły, ale także przyjrzeli się z bliska kulisom pracy piekarzy. Na każdym ze stoisk odbywają się degustacje. Wielkopolskie piekarnie kuszą gości nie tylko tradycyjnym pieczywem – bułeczkami, rogalikami, drożdżówkami i najrozmaitszymi gatunkami chleba, ale i nowościami. Przebojem jednej z minionych edycji Święta było pieczywo z kwasami omega, które może zastąpić apteczne witaminy. Co przygotują dla swojej publiczności mistrzowie rzemiosła w tym roku, na dziesiąte – jubileuszowe obchody? Na razie to niespodzianka.

Będzie można także posłuchać dobrej muzyki, obejrzeć ciekawe widowisko i spróbować szczęścia w licznych konkursach – przygotowanych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...