Stary Rynek zamieszkany

Kolektyw Świetlica zamierza wykonać “rodzinny? album wszystkich mieszkańców Starego Rynku. Działanie to jest adresowane do nich właśnie, a celem jest utrwalenie pamięci o tym miejscu i ludziach tam żyjących. Specjalny pokaz zdjęć pt. ?Ostatni… mieszkańcy Starego Rynku w Poznaniu? będzie można oglądać 25 sierpnia 2011 w Pasażu Kultury i przestrzeni Starego Rynku.

Działanie adresowane jest do stałych mieszkańców oraz gości i bywalców infrastruktury gastronomiczno-rozrywkowej Starego Rynku w Poznaniu. W powszechnym odczuciu Stary Rynek do niedawna był miejscem reprezentacyjnym (salonem, wizytówką miasta) celem wycieczek i chlubą poznaniaków. Mieszkanie na “starym? wiązało się z prestiżem i poczuciem terytorialnej przynależności do symbolicznego centrum. Przemiany po 1989 roku doprowadziły do zmiany funkcji miejsca. Powoli zanikała standardowa infrastruktura umożliwiająca normalne życie (sklepy spożywcze, słynny sklep chemiczny, antykwariat, itp.). Pierwsze pojawiły się banki, później Restauracje, Puby i Dyskoteki. Dziś centrum jest już gdzie indziej…..

Została uciążliwa dla mieszkańców gastronomiczna infrastruktura. Stali mieszkańcy Starego Rynku systematycznie spychani byli na margines. Dziś już nieliczni, prawie wyparci przez banki i restauratorów trwają, z pokorą znosząc wszelkie uciążliwości. Stary Rynek w Poznaniu to nie tylko ratusz z koziołkami i letnie piwne ogródki ale i stali mieszkańcy, którzy zapewniali ciągłość kulturową miejsca i przekaz tradycji i miejskiego folkloru. gwary itp. Warto więc upomnieć się o pamięć i prawa ostatnich tubylców Starego Rynku.

Działania:

  • Organizowane będą twórcze spotkania i rozmowy;
  • Zbierane informacje o życiu na Starym Rynku;
  • Kolektyw będzie chciał po prostu dążyć utrwalić to co jeszcze pozostało z dawnej atmosfery Starego Rynku.

Uwaga!

Świetlica -Kolektyw Fotograficzny prosi wszystkich mieszkańców Starego Rynku w Poznaniu o pomoc w realizacji działania.
Ee-mail: fotografia@swietlicafotograficzna.pl.
Tel. Informacyjny: 605 199900.

Działanie jest realizowane pod patronatem Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...