Start No Woman No Art

We wtorek, 17 listopada o godz. 19:00 w Teatrze Polskim nastąpi wielkie otwarcie tego kobiecego Festiwalu. Zobaczymy widowisko ?forward_me?. Przewidywany czas imprezy to 60 min.

No Women No Art to całoroczna inicjatywa promująca kobiety w sztuce i w kulturze. Stowarzyszenie zrodziło się z potrzeby nadania rozgłosu wartościowym osiągnięciom współczesnych artystek oraz z potrzeby przypomnienia niedocenianych dzieł artystek poprzednich dekad. Jego działalność pomaga przełamywać niekorzystne stereotypy, nakazujące szufladkować twórczość kobiet w okolicach banału i sentymentalizmu.

No Women No Art promuje sztukę kobiet samodzielnie organizując wydarzenia artystyczne: koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe i wystawy. Ponadto obejmuje swoim patronatem inne wartościowe imprezy kulturalne, prezentujące twórcze dokonania kobiet.

Zwieńczeniem całorocznej działalności stowarzyszenia jest Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet No Women No Art, który w listopadzie 2010 odbędzie się w Poznaniu już po raz trzeci.

W ramach festiwalu przedstawione zostaną zarówno debiutujące, jak i uznane artystki; te tworzące w ramach kultury oficjalnej i te reprezentujące nurt offowy. Program imprezy mieści bardzo różnorodne projekty i pozwala celebrować sztukę kobiecą w najrozmaitszych jej odsłonach. Wykracza poza klasyczny kanon dziedzin sztuki – nie boi się projektów z pogranicza, promuje nowe zjawiska i trendy w kulturze. Udowadnia, że kobiety tworzą dzieła ważne, piękne, inspirujące, oryginalne i dobre.

Start Festwalu:
17 listopada, godz. 19:00 ? widowisko grupy FRAKTALE & FRIENDS: forward_me.

Jest to spontaniczny pomysł, wynikający z potrzeby odreagowania internetowo-medialnego zgiełku. Inspiracją i punktem wyjścia do pracy nad projektem stały się między innymi: portale społecznościowe typu facebook, krążące w Internecie łańcuszki szczęścia, skype, reality show, plotkarskie czasopisma i programy prezentujące życie celebrytów. forward_me korzysta ze współczesnych środków artystycznego wyrazu: obok działań scenicznych pojawią się projekcje video i live act muzyki elektronicznej.

Fraktale to grupa kobieca, w teatralny i artystyczny sposób reagująca na rzeczywistość, chętnie wkraczająca w przestrzenie marginalne. Od roku 2001 zespół zrealizował szereg spektakli, projektów, akcji teatralnych i happeningów (udział między innymi w: Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta w Poznaniu, Międzynarodowym Festiwalu Artystów Ulicy w Szczecinie, festiwalu Fanaberie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowym Festiwalu w Dunkierce).

Fraktale zaprosiły do swojego projektu:

An On Bast, czyli Anna Suda z Poznania, nazywana jest pierwszą damą polskiej elektroniki. Przygodę z muzyką elektroniczną rozpoczęła w 2003 roku (choć i tak wszystko zaczęło się, kiedy zaczęła grać na pianinie w wieku czterech lat…). Przełomowy w jej karierze był rok 2006 ? wtedy to wydaje pierwszy album „WELCOME SCISSORS” i bierze udział w prestiżowych warsztatach muzycznych Red Bull Music Academy w Melbourne. Zdobyte wówczas nowe doświadczenia oraz udział performerski w kolejnych koncertach i festiwalach: Sonar (Barcelona), Strom (Kopenhaga), Kvitnu (Kijów), Numusic (Stavanger), Unsound (Toruń), Plateaux (Toruń), Audioriver (Płock), poszerzają umiejętności i obszary zainteresowań producentki. Powstają kolejne płyty: ?Happy-Go-Lucky?(Etalabel 2006) i ?Words Are Dead? (Rednetic 2008). Zafascynowana taneczną energią w 2009 roku wydaje EP “Calypso? (La Folia Recordings/USA ) utrzymaną w klimacie minimal techno. Delicate synthetic music”, przestrzenny idm pełen melodii, tekstów, klików, zgrzytów i wszystkiego, co ważne pomiędzy – tak An On Bast mówi o swojej twórczości.

Dj Joana – nienasycony apetyt na odkrywanie coraz to świeższych dźwięków oraz niestrudzona chęć do ciągłego rozwijania i udoskonalania indywidualnego, nietuzinkowego brzmienia. Mixy Joany (prywatnie ? Joanny Tomczak) zawsze są zaplanowane i głęboko przemyślane, co sprawia, że muzyczny apetyt klubowiczów rośnie w trakcie ?konsumpcji?. To trochę jak hołd dla scenariusza Tarantino – wszystkie jej ?krótkie historie? są fascynujące same w sobie i mogą wydać się niektórym chaotyczne. Prawdziwie docenić je można dopiero po wysłuchaniu całej ?opowieści?, od deski do deski. Joana jest zdecydowaną zwolenniczką najnowocześniejszej technologii, z których nie boi się korzystać w studiu i za deckami. Wkroczyła również niedawno w kolejny etap swej miłości do muzyki, współtworząc własne tracki, poprzez eksperymentowanie i stawianie pierwszych kroków w świecie produkcji razem z kolektywem C.I.A oraz An on Bast.

Ewa Janicka – zajmuje się rejestracją i montażem video, tworzy filmy krótkometrażowe oraz wizualizacje do spektakli teatru „Prefabrykaty”. Współpracuje z kolektywem artystycznym „Kakofonikt”. Zrealizowała wizualizacje do akcji duetu performatywnego „janicka_elsner”.

Johnny Popiel
– wokalista, aktor, performer. W latach 2002-03 studiował w Music & Arts w Skid More College w Saratoga Springs w stanie New York. Od 1995 artysta współpracował z francuskimi teatrami Compagnie Les Passagers i Compagnie TranssExpress. W 2001 brał udział w tryptyku „Sex, Drugs & Rock 'n’ Roll” Teatru Usta Usta. W ramach współpracy z Polskim Teatrem Tańca występował w wielu spektaklach, aż w 2008 roku współtworzył spektakl w atelier PTT. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych współpracował z Nowojorskimi teatrami: The Independent Theatre, West Side Theatre oraz The Cutting Room.

Bilety:
W cenie 15/20 zł (do nabycia w kasie Teatru Polskiego)

Festiwal No Women No Art to:

Muzyka, kino, teatr, sztuki audiowizualne, literatura i moda oraz imprezy towarzyszące.

Więcej informacji: www.nowomen-noart.pl.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...