Srebrna Maska dla najlepszego aktora

W tym roku ?Srebrną Maskę? zdobył Radek Elis i nie powinno to dziwić nikogo, bo niedawno to właśnie on był NAJ (sprawdź tutaj).

W poniedziałek, 27 września w Teatrze Nowym w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagrody ?Srebrna Maska?. Statuetką tą już od 16 lat wyróżniani są najlepsi aktorzy minionego sezonu w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Laureatem tegorocznej ?Srebrnej Maski? został Radek Elis, który był nominowany do tej nagrody za swoje kreacje aktorskie w sztukach Lobotomobil oraz W sobotę o ósmej. Wywiad z Radkiem Elisem dostępny jest tutaj.

?Srebrna Maska? to cykliczna nagroda przyznawana przez członków Loży Patronów Teatru. Tegoroczna uroczystość odbyła się na Scenie Nowej w Teatrze Nowym w Poznaniu. Naszym zadaniem był wybór najlepszej kreacji aktorskiej. Z każdej sztuki, która miała swoją premierę w minionym sezonie nominowaliśmy jednego aktora, następnie podczas głosowania wyłoniliśmy zwycięzcę ? tłumaczy Roman Stasierowski, Prezes Loży Patronów Teatru.

Co roku gala wręczenia nagrody ?Srebrna Maska? jest szczególnym wydarzeniem. Zaproszeni goście, laureaci i widzowie mają okazję spotkać się, porozmawiać i podsumować poprzedni sezon teatralny. Uroczystości towarzyszą za każdym razem przygotowane specjalnie na tę okazję występy aktorów.

?Srebrna Maska? została ustanowiona przez Fundację Teatru Nowego w 1994 roku, a obecnie przyznawana jest przez członków Loży Patronów Teatru. Pierwszy raz ?Srebrną Maskę? otrzymał Mirosław Kropielnicki za tytułową rolę w sztuce ?Sługa dwóch panów?. Mirosław Kropielnicki kontynuował swoją dobrą passę i jeszcze dwukrotnie był jej zdobywcą. Podwójnymi laureatami tej nagrody byli również Daniela Popławska i Sława Kwaśniewska. Poza nimi na przestrzeni lat plebiscyt ten zwyciężali: Antonina Choroszy, Aleksander Machalica, Kaja Nogajówna, Grażyna Korin, Mariusz Sabiniewicz, Michał Grudziński, Tadeusz Drzewiecki, Witold Dębicki, Mariusz Puchalski oraz Cezary Łukaszewicz. Honorową laureatką Srebrnej Maski jest Krystyna Feldman za jej niezapomniana rolę w filmie ?Mój Nikifor?.

Loża Patronów Teatru obchodziła w 2009 roku X-lecie swojego powstania. Jest kontynuatorką działającej w latach 1989-1997 Fundacji Teatru Nowego w Poznaniu. To grupa osób, które pasjonują się sztuką teatralną, a swoje działania koncentrują wokół Teatru Nowego. Celem stowarzyszenia jest m. in. upowszechnianie i wspieranie sztuki teatralnej, promowanie twórców teatralnych, wyróżnianie najwybitniejszych osiągnięć artystycznych, a także aktywne działanie na rzecz sztuki scenicznej w środowisku lokalnym. Członkowie Loży byli też producentami spektakli teatralnych. W latach 2000-2002 aktywnie wspierali przebudowę Teatru Nowego. Od 1994 roku przyznają ?Srebrną Maskę? – nagrodę dla najlepszego aktora sezonu w Teatrze Nowym.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...