Spotkanie z laureatami Książek Wiosny 2011

W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, która mieści się na pl. Wolności 19. w poniedziałek, 20 czerwca 2011, o godz. 18.00 będzie można porozmawiać z autorami, którzy okazali się zwycięzcami Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych pn. „Książki Wiosny 2011”. Będą to: Jacek Dehnel, Barbara i Zygmunt Dolczewscy oraz Chris Niedenthal. Wstęp wolny.
Przypomnijmy, że decyzją jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych Laureatami „Książki Wiosny 2011” zostali:

  • Jacek Dehnel za książkę ?Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya? (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2011).

Urodził się w roku.1980. Jest polskim poetą, tłumaczem, prozaikiem, malarzem. To autor książek poetyckich, powieści i opowiadań. Publikował m.in. w „Studium”, „Toposie”, „Tytule”, „Kwartalniku Artystycznym” oraz „Przeglądzie Powszechnym”. Tłumaczył m.in. wiersze Osipa Mandelsztama (niepublikowane) i Philipa Larkina. Od września 2006 do lipca 2009 wraz z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem prowadził w Telewizji Publicznej program kulturalny „ŁOSssKOT”. Zasiada w Radzie Programowej Galerii Zachęta. Jest felietonistą portalu Wirtualna Polska (dział Książki) i Polityki (dział „Kawiarnia literacka”). Poza tym to laureat Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2007).


  • Barbara i Zygmunt Dolczewscy autorzy książki ?Rzemiosło artystyczne w Wielkopolsce. Piękne przedmioty i ozdoby? (Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2011).

Barbara Dolczewska to historyk sztuki, kustosz na Zamku w Kórniku. Współautorka m.in. „Historii zbrojowni zamkowej”, „Zabytkowego złotnictwa w zbiorach kórnickich”, „’Oblubienicy ojczyzny’, czyli patriotycznej biżuterii Działyńskich” (w: Amulet – znak – klejnot. Biżuteria w Polsce), „Królewskiej galerii obrazów Tytusa Działyńskiego w Kórniku”.
Z wstępu: Piękne przedmioty i ozdoby to pojęcie ogólne i nieprecyzyjne, jednak w przypadku tej publikacji odnosi się ono do wyrobów rzemiosła artystycznego, które wprawdzie zostały wykonane dla różnego rodzaju celów użytkowych, bardziej lub mniej okazjonalnych, ale posiadają duże wartości artystyczne i estetyczne. Wybór odpowiednich przykładów nie był łatwy, ponieważ w Wielkopolsce są bardzo liczne dzieła wyróżniające się zarówno poziomem artystycznym, jak i ciekawą historią związaną z tym terenem. W albumie zaprezentowano przedmioty najbardziej charakterystyczne dla epok, w których powstały, a jednocześnie cenne, często rzadkie lub wręcz unikatowe, nie tylko w naszym regionie, ale także w skali całej Polski. Dobrano bardzo różne obiekty, by pokazać cały wachlarz zabytków, począwszy od najbardziej drogocennego (także ze względu na materiał) złotnictwa, poprzez wyroby stolarstwa, odlewnictwa, zegarmistrzostwa, szklarstwa, kowalstwa artystycznego, przykłady różnego rodzaju ceramiki, tkanin i militariów. Wszystkie przedmioty są przechowywane w kościołach i muzeach Wielkopolski i powstały w ciągu tysiąclecia polskiej państwowości – od X do XX wieku.


  • Chris Niedenthal autor książki ?Zawód: Fotograf? (Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2011).

To urodzony w Wielkiej Brytanii w roku 1950 polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, autor m.in. słynnego zdjęcia „Czas Apokalipsy” pod kinem Moskwa w Warszawie. Współpracował z takimi magazynami jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Jest laureatem nagrody World Press Photo z 1986 r. i autorem licznych wystaw. W 2009 roku został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

Ponadto, wyróżniono Elżbietę Krygowską-Butlewską za serię „Perełki Mili”, Wydawnictwo Mila, Poznań.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...