Spotkanie architektoniczne

W poniedziałek, 17 stycznia 2011, o godz.18.00 w Galerii Arsenał odbędzie się pierwsze spotkanie z nowego cyklu pn. ?Rozbiór architektury”. Wstęp wolny.

Spotkanie będzie się skupiało wokół tematu przygotowanego przez Jarosława Trybusia: ?Wieżowiec Miastoprojektu i architektura poznańskiego socrealizmu?.

Socrealizm to jedyny w dziejach architektury styl wprowadzony dekretem, jedyny, którego początek i koniec daje się określić konkretną datą. Sytuacja ta podsyca złudzenia, że socrealizm spadł nam z nieba, że był obcy. Nic bardziej mylnego, tendencje, które nazwano w 1949 roku socrealizmem przejawiały się w architekturze wcześniejszych dziesięcioleci inaczej jednak określane. Warto powrócić do lat 30. 40. i 50. zeszłego wieku, by przyjrzeć się realizacjom socrealistycznym jeszcze raz w nieco innym świetle i szerszym kontekście.

koordynacja: Bogna Błażewicz
bogna@arsenal.art.pl

Cykl ROZBIóR ARCHITEKTURY – powszechność architektury bywa jej przekleństwem ? wiele budynków, tych mniej eksponowanych, mijamy bezrefleksyjnie. Z przyzwyczajenia, z opatrzenia architektura staje się przejrzystym tłem miejskiego życia. W masie otaczającej nas zabudowy są jednak dzieła, którym warto poświęcić chwilę uwagi. Wiele z mijanych przez nas budynków jest częścią wielowiekowej tradycji architektonicznej, odzwierciedlającej prądy umysłowe swego czasu – tworzy zatem historię.

Poznań może poszczycić się znakomitymi, choć często niedocenianymi dziełami architektury ostatniego stulecia. Omówienie kontekstu powstania najbardziej wyrazistych z nich, prześledzenie odniesień stylistycznych, zbadanie wpływów, z których się narodziły i tych, które same współtworzyły pomoże umieścić je we właściwym miejscu historii miasta, dziejów jego architektury i dziejów kultury.

JAROSŁAW TRYBUŚ – historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. W 2008 roku wraz z Grzegorzem Piątkiem zdobył Złote Lwy na Weneckim Biennale Architektury jako kurator wystawy Hotel Polonia (polski pawilon na Biennale). W Galerii Miejskiej Arsenał prowadził autorskie wykłady: Architektura Poznania ostatnich stu lat (2004?2005), Starchitekci. Gwiazdy architektury (2006?2009), Architektoniczności (8 stron architektury) (2009-2010). Współpracuje z Instytutem Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Jest laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009).

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...