Spektakl w Domu Tramwajarza na Jeżycach

W ramach I Dni Otwartych Domu Tramwajarza, 13 września będzie okazja zobaczyć spektakl „Dziadowanie” na podstawie II części „Dziadów” A. Mickiewicza w wykonaniu Teatru Planeta M. Punktualnie o godzinie 19:00 sala amarantowa zabytkowego Domu Tramwajarza zamieni się w wiejską, starą kaplicę, a łacińska pieśń, zapach kadzidła i Mickiewiczowska magia wiersza zbudują atmosferę niczym z XVIII w.

„Dziadowanie” w reżyserii Magdaleny Płanety to spektakl pełen symboli i trudnych, często niewypowiedzianych pytań, które współczesny świat przekonany o swej nieśmiertelności stawia sobie zbyt rzadko.

Pędzimy dokądś bez namysłu często ślepo biegnąc za tłumem, ulegamy presji ujednolicenia, pozwalamy by nasz świat wypełniały konsumpcyjne wartości, wykorzeniamy się chętnie ulegając czarowi amerykanizacji. Wytrwale spłycamy swoje życie pozbywając się więzi z przodkami, z tradycją, w końcu ze sobą samym.
Kultywując wieczną młodość galopujemy beztrosko przez kolorowy świat wykreowany przez media gdzie ?zapach domu? można kupić w sprayu i w tym szalonym pędzie głusi i ślepi na innych zapominamy, że tak czy inaczej wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku. Udajemy, że nie mamy pojęcia, że od tego którędy dojdziemy na tamtą stronę zależy jak nas tam przyjmą. A przecież czasem (choć to takie niemodne) stuka w nas cichutko sumienie lękiem o winę i karę, z zapytaniem o sens…

Premiera „Dziadowania” odbyła się w 2007 roku. Spektakl ma na swoim koncie już 3 nagrody. W 2009 roku otrzymaliśmy nagrodę za najlepszy spektakl klasyczny na ów Festiwalu w Warszawie, również w tym samym roku zdobyliśmy nagrodę TVP w programie „Dolina Kreatywna” w dziedzinie teatr, natomiast w lutym bieżącego roku zostaliśmy laureatami III nagrody XXXIII Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju.

WSTĘP WOLNY!!!

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...