Skrzypek sięga po piwo

W sobotę, 11 czerwca 2011, o godz. 21.30 w Starym Browarze, na dachu Atrium, w Poznaniu na ul. Półwiejskiej 32 (tel. 61 859 60 22) będzie okazja by zobaczyć słynny spektakl ?Skrzypek na dachu?, w którym wystąpi ponad dwustu artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu. Będzie to swoisty powrót do tradycji widowisk operowych w wielkim stylu.

Będzie to także wydarzenie niezwykłe, przywołujące tradycję światowych oper w plenerze przy Starym Browarze – ?Carmen? Georgesa Bizeta w 2000 roku, Makbet? Giuseppe Verdiego w 2001 roku czy premiera ?Rigoletto? Verdiego latem 2002 roku. Najbliższy spektakl reżyseruje Emil Wesołowski, a jego premiera odbyła się w Teatrze Wielkim w czerwcu 2009 roku – to wersja broadwayowskiego musicalu stanowiącego adaptację książki ?Dzieje Tewjego Mleczarza? Szolema Alejchema, która opowiada historię żydowskiej rodziny mieszkającej na początku XX wieku w carskiej Rosji.
Po raz pierwszy ?Skrzypka na dachu? wystawiono w 1964 roku i od tej pory spektakl cieszy się nieprzerwanym powodzeniem. Jego filmowa wersja z 1971 nagrodzona została Oscarem. Libretto sztuki i scenariusz filmu oparte są na książce Szolema Alejchema dość luźno, reżyserom i aktorom udało się jednak w pełni oddać atmosferę Anatewki, małej miejscowości, wsi właściwie w przedrewolucyjnej Rosji. Muzyka i choreografia bogato czerpie z żydowskiego folkloru, rekonstruując na oczach widzów świat, który bezpowrotnie przeminął. ?Skrzypek? jest bowiem nie tylko opowieścią jednej rodziny, ale także, a może przede wszystkim, obrazem przemian, jakie dotknęły rosyjską wieś i jej zmuszoną do emigracji żydowską mniejszość.
Tym, co zachwyca kolejne już pokolenia widzów jest sposób, w jaki spektakl opowiada o relacjach między tradycją a nowoczesnością oraz między rodzicami a młodzieżą. Tewje studiuje Talmud, wszystkie jego wypowiedzi mają więc prawdziwie filozoficzny charakter, cechuje go przy tym pogodne poczucie humoru i niezachwiana wiara w harmonię otaczającego go świata. To dlatego Tewje ostatecznie godzi się z ?rewolucyjnymi? decyzjami swoich wychodzących za mąż córek i z nieuchronnymi zmianami zarówno w jego mikrokosmosie, jak i tymi związanymi z dziejącą się tuż za rogiem Wielką Historią. Spektakl jest liryczną, pełną uroku opowieścią o najważniejszych w życiu wartościach.
Na dachu Atrium Starego Browaru, pod niebem ciepłej czerwcowej nocy, znów będzie można przenieść się do malowniczej Anatewki i posłuchać historii, które okazują się być prawdą różnych miejsc i czasów.

Skrzypek na dachu? Starego Browaru – informacje o operze:

Kierownictwo muzyczne: Aleksander Gref
Reżyseria i choreografia: Emil Wesołowski
Scenografia: Ryszard Kaja
Kierownictwo chóru: Mariusz Otto
Wykonawcy: Chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu
Organizatorem i Mecenasem spektaklu jest Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar.

Bilety:
60, 90 i 120 złotych do nabycia w Starym Browarze i CIM.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...