„ŚCIGAJĄC MADOFFA” na Transatlantyku

W środę 10 sierpnia 2011 w Multikinie 51 w ramach naszego poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, stworzonego przez Jana A. P. Kaczmarka, odbyła się niesamowita przedpremiera. Oglądaliśmy film dokumentalny, którego tytuł w oryginale brzmi: ?Chasing Madoff?, i który oficjalną swoją premierę będzie dopiero miał w piątek 26 sierpnia tego roku.

Jest to historia rozpracowania największej afery finansowej naszych czasów. Film nakręcił Jeff Prosserman. To thriller, a w nim, zgodnie z przepisem Alfreda Hitchcocka na taki gatunek filmowy, na początek przeżywamy szok i dowiadujemy się, że największą piramidę finansową w dziejach ludzkości, wartą, lub raczej ? niewartą ? 20 miliardów dolarów, rozpracował nieznany nikomu księgowy z Bostonu. Stało się to w 2000 roku.
Na początku jednak nikt nie chciał go słuchać ? ani ludzie z rządu, ani z Komisji ds. finansow, ani nawet dziennikarze. Zresztą, jak wiemy, Bernie Madoff, budowniczy rzeczonej piramidy, wpadł dopiero w roku 2009. Film opowiada historię dochodzenia do prawdy, która pełna jest strachu, niepewności i braku zaufania. Te uczucia udzielają się co poniektórym widzom. Jest też trochę zrezygnowania, ale w sumie niewiele go ? prawda ujrzała w końcu światło dzienne.

Tym jednak, co najbardziej chyba zwróciło moją uwagę jest to, że premiera tego filmu, tak polska, jak i światowa ? i to podkreślmy ? będzie miała miejsce 26 sierpnia 2011. Tymczasem my, widzowie Transatlantyku, widzieliśmy go już 10 sierpnia. Tutaj więc Festiwal się popisał, bo zwykle premiery filmowe odbywają się u nas, w Polsce, z rocznym poślizgiem. Panu Janowi A, P., który postarał się o ten dokument, należą się w związku z tym wielkie podziękowania.

Informacje podstawowe:
Tytuł orignału: ?Chasing Madoff?
Gatunek: dokumentalny
Obsada: Harry Markopolos, Frank Casey, Neil Chelo
Reżyser: Jeff Prosserman
Premiera: 26 sierpnia 2011

Berni Madoff zbudował piramidę finansową. Taka piramida zwykle jest sposobem na pozyskiwanie środków finansowych i opróżnia portfele głównie klasy średniej. Zdarza się co kilka – kilkadziesiąt lat, a jej protoplastą był Charles Ponzi. Więcej można zobaczyć na filmie.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...