Rzeźby w Miejskiej

Wystawy dwóch rzeźbiarzy, Słowaka i Polaka, Josefa Jankovica i Radosława Gryki, będzie można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku 6 (tel. 61 852 95 01 lub 02) w dniach od 15 kwietnia do 6 maja 2011. Wernisaż obu wystaw będzie się odbywał w piątek, 15 kwietnia 2011, w godz. Od 18.00 do 20.00.
Josef Jankovic

Słowacki rzeźbiarz, uważany jest od lat sześćdziesiątych XX wieku za lidera słowackiej awangardy artystycznej. Jozef Jankovic jest autorem wielu monumentalnych rzeźb o charakterze figuratywnym w przestrzeni publicznej. Jest jednym z pierwszych artystów tworzących grafikę komputerową na Słowacji. Jako jedyny słowacki rzeźbiarz jest reprezentowany w kolekcji sztuki współczesnej w dzielnicy La Défense w Paryżu. Dzisiaj tworzy już niemal we wszystkich mediach: rzeźba, rysunek, grafika, collage, biżuteria i projektowanie graficzne.

Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu nadając godność doktora honorowego Wydziału pisze w uzasadnieniu: chcemy wskazać, na rzeczy i sprawy wartościowe, że są wśród nas ludzie wielcy, którzy swoją postawą wykazują, że wolność wewnętrzna w sztuce nie jest zagrożona i może być autentyczna.

Radek Gryta, ?Gdzie rosną poziomki?

Wystawa Radosława Gryty mówi o próbie powrotu do przeszłości, a właściwie o niemożliwości tego powrotu. Kondotier, płatny wojownik (artysta) wraca do miejsc, których już nie ma. Może nigdy nie było, bo w jego pamięci pejzaż młodości jest czystszy piękniejszy. Radek Gryta zapożycza tytuł z filmu Ingmara Bergmana, w którym stary profesor odwiedza miejsca z czasów dzieciństwa i dorastania. Monumentalne rzeźby z drewna budują swoisty ?pierwotny krajobraz?, konfrontując wyobrażenia z rzeczywistością.

Radosław Gryta – rzeźbiarz, performer, nauczyciel. Mieszka i pracuje w Finlandii. Studiował w Instytucie im. Riepina w Leningradzie oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kontynuował edukację w Fińskiej Akademii Sztuki w Helsinkach, gdzie w 1994 roku otrzymał tytuł profesora. Brał udział w wystawach zbiorowych, zrealizował szereg indywidualnych wystaw. W 1989 roku otrzymał Nagrodę Państwową Finlandii. Od 1992 roku jest członkiem grupy performerskiej „Akademia na bagnie”, realizującej cykliczne akcje w kraju i za granicą. Rzeźbi najczęściej w drewnie i kamieniu. Sięga po glinę, włókna szklane, ceramikę, blachę i sklejkę. Rozpatruje w działalności artystycznej jednostkową i zbiorową pamięć ? oraz zapominanie. Także wartości i ich definiowanie. Buduje mikrohistorie, które odnoszą się do codziennego życia zwykłych, ?szarych ludzi?. Prowokuje do odczytywania poezji, zmaterializowanej w formie plastycznej. Prace Radosława Gryty znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie, artysta działa ponadto w przestrzeniach publicznych.

Bilety:

Normalny ? 5 zł,
Ulgowy ? 3 zł,
grupowy [do 30 os.] – 20 zł,
rodzinny [do 5 os.] ? 7 zł.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...