Romska rewolucja

?Kwestia romska. Projekt z mniejszością? jest próbą spojrzenia na kulturę największej mniejszości w Europie jako na źródło inspiracji politycznych i społecznych. Stawia m.in. pytania o to, jakich modeli kultura romska może dostarczyć w myśleniu o zbiorowości, mobilności oraz podejmowaniu kolektywnych decyzji. 12 października o godz. 18.00 na szczycie Galerii Wieża Ciśnień przy ul. Kolejowej 1a w Koninie załopocze flaga romska. Ta niecodzienna instalacja autorstwa Marka Millera widoczna będzie dla podróżnych, jadących pociągiem na międzynarodowej trasie Warszawa ? Berlin. Będzie to pierwszy akcent konińskiej odsłony projektu artystyczno ? społecznego ?Wielkopolska ? Rewolucje? , którego organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Ta część projektu nosi tytuł ?Kwestia romska. Projekt z mniejszością?, a jego kuratorem jest Joanna Warsza.
Na projekt składa się min. pierwsza indywidualna wystawa mołdawskiego artysty Pavla Braili w Polsce – instalacja video ?Baron?s Hill?, czyli obraz typologii willi romskich w mieście Soroca, a także nowy projekt ?Talking Letters? ? film o języku romani (wernisaż 12 października o godz. 18.00). W sobotę 13 października w godz. 12.00 ? 18.00 w willi romskiej przy ul. Dąbrowskiego 34 w Koninie odbędą się jednodniowe interwencje artystów, a także dyskusja z udziałem artystów, antropologów i aktywistów dotycząca kwestii romskiej.
Część projektów artystycznych, które powstaną tego dnia, zostanie przeniesiona do Galerii Wieża Ciśnień, gdzie wraz z wystawą Pavla Braili będzie je można oglądać do 20 października. Więcej informacji na temat przedsięwzięcia: www.wielkopolska-rewolucje.pl oraz www.ckis.konin.pl.
?Kwestia romska. Projekt z mniejszością? to jeden z elementów składających się na projekt ?Wielkopolska ? Rewolucje,? którego kuratorem jest Agata Siwiak. Projekt pomyślany został jako cykl wydarzeń promujących Wielkopolskę. Dzięki ?Rewolucjom? mieszkańcy oddalonych od Poznania ośrodków mogą spotkać się ze sztuką awangardową i eksperymentalną, której twórcy z reguły związani są z dużymi ośrodkami miejskimi. Podczas konferencji prasowej otwierającej projekt Marszałek Marek Woźniak wyraził nadzieję, że przedsięwzięcia zrealizowane w ramach projektu „Wielkopolska: Rewolucje” staną się prawdziwymi odkryciami w krajobrazie wielkopolskiej kultury.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...