Requiem Pana Cogito

Po raz kolejny 14 grudnia 2010, o godz. 20.00 w Piwnicy Farnej Pod Blaszanym Kurem Janusz Andrzejewski wcieli się w rolę Pana Cogito.

Spektakl Janusza Andrzejewskiego oparty jest na poezji Zbigniewa Herberta. Opowiada o procesie przechodzenia człowieka ? Pana Cogito ? na drugą stronę wyznaczoną przez śmierć. Zamkniętą, ascetyczną formę wierszy Zbigniewa Herberta dopełnia ?Requiem? W. A. Mozarta oraz taniec butō.

Występuje Janusz Andrzejewski (aktor Teatru Nowego), który mowi tak:
Co myśli każdy z nas? Czy w pędzie życia zatrzymuje się na ulicy, w tramwaju, gdziekolwiek…. porażony błyskawicą myśli ? ?przecież w każdej chwili mogę umrzeć?. Nawał informacji mówi nam o innych ? ktoś tam…. spadł, zawał, wpadł, napadli, rak, popełnił….. ? A my, a Ja ? ja żyję. Idę dalej… a przecież… Ta myśl towarzyszyła mi od dzieciństwa, kiedy oglądałem z Babcią zdjęcia z pogrzebu jej dwójki dzieci, a mojego wujka i cioci (…). Była silna i to Ona oswajała mnie z myślą, że czas tu spędzony ma swój kres. I powinienem go wykorzystać jak najlepiej. Bo już się nie powtórzy ? nawet jeżeli wierzymy w reinkarnację, to tacy sami nie wrócimy. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem (na żywo) taniec butō ? Daisuke Yoshimoto Sny ziemi ? niewiele z niego zrozumiałem. Ale moją pierwszą myślą było wspomnienie Babci, a z nią scena kiedy razem oglądaliśmy zdjęcia. Następną ? wersy mego ukochanego poety, Zbigniewa Herberta.

Bilety:

20 zł.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...