Renata Borowska-Juszczyńska dyrektorem Opery

Zarząd Województwa Wielkopolskiego powierzył stanowisko nowego dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu Renacie Borowskiej-Juszczyńskiej, dotychczasowej dyrektor ds. artystycznych.

Borowska-Juszczyńska zastąpiła na tym stanowisku Michała Znanieckiego, któremu w tym roku zakończył się kontrakt na kierowanie placówką i który nie wystartował w zorganizowanym przez samorząd województwa konkursie.

Renata Borowska-Juszczyńska, która wygrała konkurs na dyrektora Opery, od 2010 roku była wicedyrektorem teatru ds. artystycznych. Swoją funkcję będzie pełniła przez trzy sezony.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, w trakcie konkursu na nowego dyrektora kładziono szczególny nacisk na menedżerskie zdolności kandydatów.

– W tej instytucji są jeszcze znaczące rezerwy: pieniądze można lepiej wykorzystać, można wykorzystać też lepiej ludzi, zespół powinien podlegać weryfikacji. To jest jedno z zadań dla menedżera, może artysta byłby bardziej zdystansowany do tego elementu. Musimy oszczędzać. Chciałbym, aby na kulturze oszczędzać jak najmniej, ale mieć poczucie, że są to dobrze wydane pieniądze ? powiedział marszałek Woźniak.

Pierwszą premierą przygotowaną pod kierownictwem Borowskiej-Juszczyńskiej będzie wystawienie ,,Cyganerii” Giacoma Pucciniego w reżyserii Marcina Libera. Pod koniec tego roku będzie miała miejsce również premiera ,,Króla Rogera? przygotowana jeszcze przez Michała Znanieckiego. Przez 3 lata swego dyrektorowania nowa szefowa planuje przygotować 9-12 premier.

– Będę stawiała akcent na punkty programowe związane z klasyką. Klasyka jest niezbędna, na niej buduje się repertuary teatrów operowych. Zależy mi na tym, żeby inscenizacja tych oper była współczesna, żywa, wypływająca z potrzeb, które niesie ze sobą teatr ? powiedziała nowa dyrektor. Scena Kameralna powinna być natomiast ? jej zdaniem ? swego rodzaju laboratorium, w którym, pod okiem mentora pracowaliby nad wybranym tytułem studenci Akademii Muzycznej, studenci Uniwersytetu Artystycznego przygotowaliby scenografię, a reżyserował student albo młody reżyser.

Dyrektor Borowska-Juszczyńska poinformowała też, że dyrektorem artystycznym placówki będzie Gabriel Chmura. Szefem baletu pozostanie Jacek Przybyłowicz, a chórem pokieruje nadal Mariusz Otto.

Renata Borowska-Juszczyńska ukończyła kulturoznawstwo na UAM. W 1999 r. otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Poznania. Do 2009 roku była związana z Fundacją Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta, koordynując pracę fundacji i odpowiadając za produkcję przedstawień. W latach 2006-2009 pełniła funkcję jej wiceprezesa. Związana była także z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...