Przegląd filmów Siergieja Paradżanowa

Od dziś 18 maja 2011 d0 piątku 20 w kinach Orbis Pictus i Rialto w Poznaniu będzie trwał przegląd filmów jednego z mistrzów światowej kinematografii. To wyjątkowa okazja dla tych, którzy nie mieli okazji zobaczyć retrospektywy wybitnego reżysera na Festiwalu Era Nowe Horyzonty. Kogo nie było wówczas we Wrocawiu, bądź utknął w gigantycznej kolejce i nie dostał się na salę.

Kim był urodzony w Tbilisi w 1924 r. w rodzinie Ormian Siergiej Paradżanow? Reżyserem filmowym, scenarzystą, malarzem, rysownikiem, lalkarzem, twórcą kolaży i kostiumów… „Hudożnikiem”, a to słowo znaczy w języku rosyjskim więcej niż „artysta”. Jego matka była aktorką, ojciec antykwariuszem. W dzieciństwie uczył się śpiewu, gry na skrzypcach, aktorstwa, tańczył i malował. Lecz przede wszystkim reżyserował. Mawiał, że reżyserem trzeba się urodzić. Powszechnie podziwiany był za swoją plastyczną wyobraźnię, a za swych mistrzów uważał Eisensteina i Dowżenkę, którzy wprowadzili tradycję łączenia malarstwa z filmem do radzieckiej kinematografii. Siergiej Paradżanow uważał, że sztuka filmowa ginie w słowach – apelował do filmowców o tworzenie własnego języka. Sam zwrócił się ku konwencji fresku, poetyckiej wypowiedzi zgłębiającej symbole i rytuały kulturowe Huculszczyzny, Armenii, Gruzji i Azerbejdżanu. Jego egzotyczne dzieła na trwałe zapisały się w historii światowego kina. Jean-Luc Godard, urodzony 3 grudnia 1930 w Paryżu, reżyser filmowy, scenarzysta i krytyk mówił kiedyś o nim tak: w świątyni kina on jest głównym kapłanem.

KALENDARIUM:

17.05, godz. 20:00
– „Barwy Granatu” / Kino Orbis Pictus – Film z 1968 roku. To historia XVIII-wiecznego ormiaskińskiego poety Sayat Novy opowiedziana w serii hipnotyzujących obrazów najeżonych symboliką rodem z kultury Armenii.

18.05, godz. 18:00 – „Cienie zapomnianych przodków” / Kino Rialto – Flm z 1964 roku to zkolei gęsta od ludowej plastyki i muzyki tragiczna opowieść o huculskich Romeo i Julii.

19.05, godz. 18:00 – „Legenda o twierdzy suramskiej” / Kino Rialto – Powstał w roku 1985 Film oparty jest na dawnej gruzisńkiej legendzie o narodzie budującym twierdzę w celu obrony swego kraju; zgodnie z przepowiednią wróżki budowla utrzyma się, jeśli zamurowany zostanie w niej piękny młodzieniec.

20.05, godz. 18:45 – „Aszik Kerib” / Kino Rialto – Jest to historia modego grajka, który, by zdobyć rękę ukochanej, udaje się na 7-letnią tułaczkę w poszukiwaniu fortuny.

Bilety:

10 zł, DKF Filmokrąg 8 zł.

Miejsca:

1. Kino Orbis Pictus, ul. Bługarska 19, Poznań.
2. Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań.

Na filmy zapraszają Kino Rialto, Fundacja Ad Arte i DKF Filmokrąg

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...