Poznańskie wieżowce Alfy

W poniedziałek, 21 marca 2011, o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu: ?Rozbiór architektury?. Tym razem historyk sztuki i krytyk architektury, Jarosław Trybuś, w swoim autorskim cyklu podejmie temat: ?Wieżowce Alfy. Spełnione marzenie o wielkomiejskości?. Wstęp wolny.

?Rozbiór architektury?
Powszechność architektury bywa jej przekleństwem ? wiele budynków, tych mniej eksponowanych, mijamy bezrefleksyjnie. Z przyzwyczajenia, z opatrzenia architektura staje się przejrzystym tłem miejskiego życia. W masie otaczającej nas zabudowy są jednak dzieła, którym warto poświęcić chwilę uwagi. Wiele z mijanych przez nas budynków jest częścią wielowiekowej tradycji architektonicznej, odzwierciedlającej prądy umysłowe swego czasu – tworzy zatem historię. Poznań może poszczycić się znakomitymi, choć często niedocenianymi dziełami architektury ostatniego stulecia.

Cykl będzie konsekwentnym omówieniem kontekstu powstania najbardziej wyrazistych z tych budynków, prześledzeniem odniesień stylistycznych, zbadaniem wpływów, z których się narodziły i tych, które same współtworzyły. Pomoże wreszcie umieścić je we właściwym miejscu historii miasta, dziejów jego architektury i dziejów kultury.

Wieżowce Alfa
Jedne z najbardziej znienawidzonych w Poznaniu budynków ustawione przy reprezentacyjnym Świętym Marcinie wciąż dominują nad otoczeniem. Od lat pojawiają się głosy, by w imię poprawy wizerunku miasta usunąć je lub zmniejszyć siłę ich oddziaływania. Niewielu już pamięta, że zespół biurowców z handlowymi pawilonami był wyznacznikiem wielkomiejskości i dumą miasta. Podobne założenia powstały nie tylko w Warszawie, ale w Sztokholmie i Rotterdamie, i mają się tam dobrze…

koordynacja: Bogna Błażewicz
bogna@arsenal.art.pl
tel. 061 8529502

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...