Poznańska Enigma

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego we wtorek, 25 stycznia 2011 o godz. 19.00 w Królewskim Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej w Brukseli (Royal Museum of the Armed Forces and of Military History) weźmie udział w kolejnym ? po grudniowej odsłonie w Parlamencie Europejskim – wernisażu wystawy pt. ?Enigma. Odszyfrować Zwycięstwo?.

Ekspozycję, która w grudniu wzbudziła żywe zainteresowanie, organizują wspólnie Marek Woźniak, Sławomir Czarlewski – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii i Dominique Hanson – Dyrektor Królewskiego Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej w Brukseli. Wystawa ?Enigma. Odszyfrować Zwycięstwo? jest nietuzinkowa ? zarówno w formie, jak i treści. Przywołuje historię niezwykłych ludzi: skromnych, nieznanych bohaterów – polskich matematyków, kryptologów, których działania przyczyniły się do uratowania wielu milionów istnień ludzkich w czasie II Wojny Światowej. To ekspozycja, poświęcona osiągnięciom matematyków poznańskiego uniwersytetu w łamaniu kodów słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Celem – ujętej w tablice tematyczne wystawy ? jest ukazanie historii losów tych, których umiejętności i niezwykła wiedza doprowadziły do jednego z bardziej spektakularnych sukcesów w dziedzinie światowej kryptologii, co stało się punktem zwrotnym w trudnym procesie hamowania szaleństwa wzajemnej zagłady. Przyczyniło się także do skrócenia II Wojny Światowej o 2-3 lata, chroniąc w ten sposób Europę od widma nuklearnej zagłady. Główni bohaterowie wystawy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy ? poza złamaniem szyfrów Enigmy ? stworzyli matematyczne podstawy ataków na szyfry – zrewolucjonizowali kryptologię. Świat jednak dowiedział się o ich roli i osiągnięciach dopiero w połowie lat 70 ? tych XX wieku. Dla wielu ludzi historia ta nadal pozostaje nieznana…

Ekspozycja w prestiżowym miejscu, czyli w Królewskim Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej w Brukseli potrwa do końca marca 2011 roku, odsłaniając jeszcze wiele interesujących wątków tej pasjonującej historii. Wpisuje się także w konsekwentne działania Marszałka Marka Woźniaka, który od kilku lat popularyzuje wiedzę o polskich naukowcach i pracownikach Biura Szyfrów. Warto wspomnieć choćby takie jego inicjatywy, jak sprowadzenie w listopadzie 2008 roku do Polski ? do wielkopolskich Szamotuł ? prochów Podpułkownika Maksymiliana Ciężkiego, przed II wojną światową stojącego na czele sekcji niemieckiej Biura Szyfrów. W lipcu 2009 roku, podczas Dnia Polskiego w muzeum w brytyjskim Bletchley Park, które podczas wojny pełniło rolę siedziby tajnego ośrodka kryptologicznego, otwarto wystawę poświęconą Maksymilianowi Ciężkiemu. Wystawa ta prezentowana była także w Poznaniu. Z kolei w grudniu 2010 roku historię wielkopolskich matematyków – ukazaną w formie intrygującego labiryntu ? obejrzeli zwiedzający w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Wernisażowi wystawy w Królewskim Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej w Brukseli, która adresowana jest głównie do belgijskiej młodzieży oraz międzynarodowej wspólnoty w stolicy Belgii, towarzyszą m.in. barwny folder oraz kostka łamigłówka.

Przygotowywane są też dalsze odsłony tej ekspozycji w Europie.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...