Uniwersytet Artystyczny i Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty wybitnej węgierskiej artystki, laureatki wielu prestiżowych nagród, edukatorki sztuki – prof. Niny Czegledy. Będzie on zatytułowany: ,,Złożone Zawiłości: Sztuka, Nauka i Technologia – Praktyki Współpracy”, a odbędzie się w poniedziałek, 16 maja 2011 o godz. 12.00 w sali 128 Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Nina Czegledy jest znaną artystką – laureatką wielu prestiżowych nagród, kuratorem, teoretykiem i edukatorem sztuki. Pracuje w obszarze interakcji sztuki, nauki i technologii, realizując międzynarodowe projekty artystyczne i edukacyjne oparte na interdyscyplinarnej współpracy. Jej ostatnie projekty artystyczne to: „Aura/Aurora” interaktywny, audiowizualny environment (we współpracy z Bettiną Schuelke, Martonem A. Juhaszem i Laszlo Kissem) pokazywany w ramach Plein Art Festival w Budapeszcie w 2010r i artMuse European Media Art Project 2011, „Visual Collider” (z Marcusem Neustetterem) Vela Luka, Chorwacja 2009, „Alma Space on Dobbin”, Nowy Jork, USA i Banff Centre Kanada 2010.
Nina Czegledy znana jest też jako kurator międzynarodowych wystaw, warsztatów, festiwali i sympozjów. W ciągu ostatnich 10 lat przygotowała ponad 20 międzynarodowych wystaw, pokazywanych w 28 krajach. Ostatni projekt kuratorski: „The Pleasure of Light, Gyorgy Kepes and Frank Malina at the intersection of science and art” zrealizowany w Ludwig Muzeum w Budapeszcie w 2010, można obecnie oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Nina Czegledy była także co-kuratorem 3rd Quadrilateral Biennial w Rijece w Chorwacji w 2009.
Od lat związana jest z KMDI (Knowledge Media Design Institute) na Uniwersytecie w Toronto, Kanadzie. Jest profesorem w Concordia University (Studio Arts) w Montrealu oraz członkiem honorowym Moholy Nagy University of Art and Design w Budapeszcie. Nina Czegledy należy do głównego Zarządu Leonardo /ISAST (International Association for Art. Science and Technology) oraz grupy edytorskiej Leonardo Electronic Almanac. Jest członkiem rady Observatoire Leonardo des Arts et des Techno-Sciences OLATS, a także Intercreate Research Centre for Interdisciplinary Creativity w Nowej Zelandii. W latach 2001-2008 wchodziła w skład komitetu organizacyjnego ISEA (International Society for the Electronic Arts). Od 2001 roku pełni funkcję prezydenta Critical Media Art Society w Kanadzie.
Wielokrotnie przewodniczyła też LEAF (The Leonardo Education and Art Forum), którego celem jest promocja badań artystycznych i akademickich w obszarze krzyżowania się sztuki, nauki i technologii. Była m.in. co-kuratorem międzyuczelnianego projektu Unii Europejskiej „E-mobile Art. European Mobile Lab” (2007-2009). Wykłady i teksty Niny Czegledy publikowane były w licznych książkach i periodykach.