Polsko Ojczyzno Moja

Utwory polskich kompozytorów i muzyków złożyły się na poniedziałkowy ( 24 czerwca) koncert zorganizowany przez Stowarzyszenie Poznański Chór Nauczycieli im.Ignacego Jana Paderewskiego, z okazji obchodów 100 lecia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 100-lecia podpisania Traktatu Wersalskiego, 80-lecia wybuchu II Wojny Światowej, 75 rocznicy Powstania Warszawskiego i 40 Rocznicy Pierwszej Pielgrzymki Jego Świątobliwości Jana Pawła II do Ojczyzny.
Zebrani wypełnili Salę Białą Urzędu Miejskiego w Poznaniu ( tę samą, w której koncertował Fryderyk Chopin) _ do ostatniego miejsca. Kapela Zza Winkla zaprezentowała fragmenty nowego programu przygotowanego z okazji doniosłych rocznic przypadających w 2019 roku. Poznański Chór Nauczycieli zresztą wspomógł ją w jednym z utworów, aby przejść następnie do swojej twórczości wykonując pieśni historyczne i patriotyczne. Jak się okazuje Chopin, Nowowiejski czy Moniuszko potrafią w przepiękny sposób wypełnić każdy koncert artystyczny.
Słuchacze uczestniczyli i w wykonaniu dwóch premierowych utworów przygotowanych na Jubileusz 88 Urodzin Lecha Konopińskiego. Jego dwa utwory poetyckie „Za Wolność” i „Dni Chwały” w wykonaniu Chóru przemieniły się w cudowne oratoria. Koncert zakończyło odśpiewanie ulubionych pieśni Jana Pawła II „Abba Ojcze” i „Czarna Madonna.”

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...