Polska w Wenecji

W środę, 26 października 2011, o godz. 18.00 w Studiu Słodownia w poznańskim Starym Browarze, który znajduje się na ul. Półwiejskiej 42, odbędzie się pokaz filmów Yael Bartany z Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji, trwającego od 4 czerwca do 22 listopada 2011. Izraelka, jako pierwsza artystka z innego kraju w historii, reprezentowała tam Polskę. Wstęp wolny.
Yael Bartana, jak już wiemy, pochodzi z Izraela. To tam przenieśli się jej dziadkowie, uciekając z Białegostoku. Obecnie mieszka w Tel Awiwie i Amsterdamie. W skład trylogii prezentowanej w Wenecji wchodzą prace: ?Mary Koszmary? (2007), ?Mur i wieża? (2009) i, najnowsza, ?Zamach? (2011). Główny ich temat stanowi działalność stworzonego przez artystkę Ruchu Żydowskiego Odrodzenia w Polsce, stawiającego sobie za cel powrót ponad trzech milionów Żydów do ojczyzny przodków. Akcja filmów Yael Bartany rozgrywa się w symbolicznej przestrzeni naznaczonej konfliktami etnicznymi i wojnami. Artystka powiązała ze sobą wątki dotyczące izraelskiego ruchu osadniczego, antysemityzmu, Holokaustu i palestyńskiego prawa do ziemi. Poza ukazaniem złożonych relacji polsko-żydowskich, produkcje Yael Bartany poruszają problem budowania integracji kulturowej we wciąż niestabilnym politycznie świecie.

Decyzja o wyselekcjonowaniu do Pawilonu Polonia na 54. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji projektu autorstwa zagranicznej artystki, o silnej politycznej wymowie, skutkowała skrajnymi opiniami. Projekcja filmów Yael Bartany w Starym Browarze stanowić będzie okazję do zapoznania się z tym niezwykłym, budzącym kontrowersje materiałem, umożliwiając jednocześnie wzięcie udziału we wciąż toczącej się dyskusji tym, którzy nie będą mieli okazji zobaczyć projekcji w weneckim pawilonie.

Pokaz w Starym Browarze odbędzie się dzięki uprzejmości Zachęty Narodowej Galerii Sztuki i samej Yael Bartany.

Co będzie można zobaczyć?

1.

?Mary Koszmary? – 2007
Czas trwania: 10 min

2.


?Mur i wieża? – 2009
Czas trwania: 15 min

3.


?Zamach? – 2010
Czas trwania: 39 min

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...