W piątek, 9 września 2011, o godz. 20.00 w poznańskim klubie Blue Note w Centrum Kultury Zamek, wejście od ul. Kościuszki 76/78 (tel. 61 646 52 37), wystąpi z koncertem urodzinowym i zainauguruje nowy cykl koncertów jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich jazzmanów, mistrz saksofonu, wyborny kompozytor i aranżer ze swoim zespołem.
Zbigniew Namysłowski
Koncertem kwintetu jednego z najlepszych polskich jazzmanów ? Zbigniewa Namysłowskiego, poznański klub Blue Note zainauguruje nowy cykl koncertowy zatytułowany POLISH JAZZ STORY. Jego celem ma być przybliżenie zjawiska, jakim był i jest 'polski jazz’, zaprezentowanie jego twórców i ich muzyki ? zarówno tej, jaką tworzyli przed laty, jak i obecnych projektów.
Na miano legendarnych założycieli nurtu 'polskiego jazzu’ zasługują z pewnością: Jerzy 'Duduś’ Matuszkiewicz, Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Kurylewicz, Jerzy Milian, Mieczysław Kosz, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Zbigniew Seifert, Adam Makowicz, Wojciech Karolak, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, i inni. W ramach cyklu, poza koncertami przewidziane są także prezentacje na dużym ekranie archiwalnych materiałów filmowych, fragmentów koncertów i wywiadów, ukazujących początki ponad pięćdziesięcioletniej historii 'polskiego jazzu’.
Zbigniew Namysłowski Quintet
Początki kariery Zbigniewa Namysłowskiego sięgają lat 50., kiedy to jeszcze jako wiolonczelista, a później puzonista wystartował, grając w zespołach jazzu tradycyjnego. To z nimi artysta wystąpił na legendarnym festiwalu jazzowym w Sopocie w 1957 roku oraz na pierwszym w historii polskiej muzyki koncercie jazzowym w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Potem odkrył jazz nowoczesny i rozpoczął karierę saksofonisty. Początkowo związał się z grupą The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, z którą wyjechał na pierwsze polskie koncerty jazzowe do USA (uczestnicząc m.in. w festiwalu Newport’62). Równolegle realizował własne projekty, był też zapraszany do udziału w przedsięwzięciach muzyków reprezentujących odmienne niż jazz style. Jako pierwszemu jazzmanowi w Polsce udało mu się również nagrać płytę poza granicami kraju ? ?Zbigniew Namysłowski Modern Jazz Group: Lola?, zrealizowaną przez londyńską wytwórnię Decca. Przez wiele lat Zbigniew Namysłowski był artystą, który nie tylko kreował nowe jazzowe stylistyki, ale i promował muzyków, którzy w jego zespołach zdobywali największe muzyczne doświadczenie (np. Czesław Bartkowski, Leszek Możdżer, Sławomir Kulpowicz, Czarek Konrad). Współpracował też m.in. z Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Novi Singers, Jarosławem Śmietaną, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Markiem Blizińskim, nagrywał i koncertował z grupą Niebiesko-Czarni i Enigmatic Czesława Niemena.
Tak różnorodne muzyczne spotkania artysty zaowocowały powstaniem niezwykle bogatej, złożonej z ok. 30 autorskich płyt dyskografii. Wyróżnikami jazzu Namysłowskiego są ?jazzowo-słowiańskie? kompozycje i perfekcja wykonawcza. Inspirowane polskim folklorem płyty takie jak ?Winobranie?, ?Kuyaviak Goes Funky?, stały się przebojami jazzowymi. Z uznaniem spotkały się wspólne nagrania Namysłowskiego z zespołem górali, a także album z jazzującą muzyką W. A. Mozarta. Skład Quintetu:
- Zbigniew Namysłowski ? saksofony
- Jacek Namysłowski ? puzon
- Sławomir Jaskułke ? fortepian
- Michał Barański ? bas
- Grzegorz Grzyb ? perkusja
Bilety:
50 zł – miejsca siedzące.