Podpisano umowę na przebudowę Zamku

W połowie listopada firma Skanska rozpocznie przebudowę wnętrza wschodniego skrzydła poznańskiego Zamku. O tym jak Zamek stanie się nowoczesnym centrum kulturalnym na miarę XXI wieku.

Marek Raczak, dyrektor CK Zamek i Rafał Jaworowicz, dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego Skanska w Poznaniu podpisali umowę w sprawie realizacji przedsięwzięcia.

Jak poinformował Marek Raczak prace nad projektem trwały prawie 3 lata. Jego celem jest stworzenie warunków technicznych i lokalowych do działalności centrum na miarę XXI wieku.

W wyniku realizacji projektu opracowanego przez studio Toya Design Tomasz Wojtkowiak zmieni się całkowicie układ wschodniej części Zamku. Ta część została już przebudowana w latach 60. i obecnie nie ma elementów wymagających zachowania z historycznego punktu widzenia.
Cały projekt uzgodniliśmy z konserwatorem zabytków ? wyjaśnia dyrektor Raczak.

Inwestycja obejmie m. in. przebudowę Sali Wielkiej i Marmurowej, budowę kameralnej sali koncertowej i modernizację holu głównego Zamku. Realizacja przewiduje wprowadzenie wielu zmian konstrukcyjnych w budynku bez ingerencji w jego zewnętrzną bryłę: wyburzenie ścian, stropów, sufitów podwieszanych oraz wprowadzenie nowych elementów konstrukcyjnych. Pozwoli to na stworzenie nowych przestrzeni i funkcji. Przebudowa obejmie powierzchnię 4300 m kw. i kubaturę 28.700 m sześc.

Sala Wielka stanie się wielofunkcyjną sala widowiskowo-teatralną. Zostanie wyposażona w systemowe podesty, których mobilność umożliwi konstruowanie sceny i widowni w zależności od charakteru przedstawienia i wymogów scenografii. Dzięki temu będzie można też modyfikować pojemność widowni. Sala pomieści maksymalnie 460 widzów i wyposażona zostanie w profesjonalny sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy. Jej funkcjonalność pozwoli na realizację różnorodnych imprez: przedstawień, koncertów, konferencji.

Ponadto w obrębie dachu nad Salą Wielką ? dzięki zagospodarowaniu nieużytkowego poddasza ? zostanie urządzona kameralna ,,Sala Nowa?. Będzie ona przeznaczona do realizacji mniejszych spektakli muzycznych i teatralnych.

Na parterze Zamku w holu głównym zamontowana będzie dwukondygnacyjna tuba obudowana czerwonym, lśniącym laminatem. Znajdzie się w niej punkt informacyjny, recepcja, kasy oraz księgarnia. Na pierwszym piętrze w miejscu holu przed Salą Wielką powstanie atrium ? jednoprzestrzenne wnętrze o wysokości trzech kondygnacji, sięgające aż po dach obiektu. W miejscu obecnego sufitu nad holem wykonawca zamontuje żelbetonową, ażurową antresolę w kształcie obręczy, pokrytą taflami szkła. Na antresolę poprowadzą schody, które stworzą perspektywę widokową na całą otwartą przestrzeń. Atrium będzie centralnym punktem Zamku, miejscem spotkań widzów oczekujących na przedstawienia. Przykryte zostanie eliptycznym, przeszklonym świetlikiem o wymiarach 18×14 m.

Przebudowana będzie także Sala Marmurowa, w której znajdzie się nowoczesne kino z widownią na 140 miejsc.

Cały obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przez 18 miesięcy Zamek będzie musiał działać inaczej, ale w miarę normalnie ? zauważa dyrektor Raczak. – Nie zmniejszy się aktywność kulturalna, tylko inna musi być organizacja pracy. Tracimy na ten czas największą przestrzeń imprezową, więc musimy koncentrować się w mniejszych salach. Ale w połowie 2012 roku wrócimy do normalnych warunków. Dzięki tej inwestycji Zamek stanie się nowoczesnym centrum kulturalnym na miarę XXI wieku i w pełniejszym stopniu będzie mógł wykorzystać swój potencjał.

– Przebudowa Zamku zlokalizowanego w centrum Poznania to dla nas duże wyzwanie ?
stwierdza Zbyszko Kapłon, menadżer projektu z firmy Skanska. – Powierzchnia placu budowy jest bardzo ograniczona. Stanowi go jedynie niewielki plac przed wejściem do obiektu. Będzie to wymagało od nas niezwykle precyzyjnego planowania prac i dostaw, aby nie powodować zakłóceń w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Kontrakt ze Skanską opiewa na ponad 30 mln zł, ale cale przedsięwzięcie szacowane jest na 49 mln zł. Projekt pod nazwą ,,Przebudowa kompleksu Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego? znalazł się na liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie ? ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym) i zostanie dofinansowany kwotą do 30 mln zł. 30 czerwca tego roku minister kultury Bogdan Zdrojewski i dyrektor CK Zamek Marek Raczak podpisali umowę na dofinansowanie projektu z funduszy unijnych.

Inwestorem zastępczym przedsięwzięcia zostało konsorcjum firm: Zachodniego Centrum Konsultingowego EURO INVEST z Gorzowa Wlkp i Przedsiębiorstwa Obsługi Inwestycyjnej z Bydgoszczy.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...