Piwnica pod Baranami w kinie Apollo

W niedzielę, 23 stycznia 2011, o godz. 18.00 w kinie Apollo wystąpi najdziwniejszy i najwspanialszy kabaret świata, jak twierdzą jego bywalcy i przyjaciele.

Kabaret działa nieprzerwanie od 1956 roku a więc w 2011 roku będzie obchodził swoje 55-lecie. To najlepsza rekomendacja jaką można sobie wymarzyć!

Dla Piwnicy pod Baranami muzykę piszą tacy artyści jak: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Zarycki, Stanisław Radwan, Adrian Konarski i inni. Na scenie występują nadal 3 pokolenia ,,Piwniczan?. Są artyści związani od zarania: Tadeusz Kwinta, Mieczysław Święcicki, (książę nastroju), czy Miki Obłoński, średniego pokolenia: Ola Maurer, Tamara Kalinowska, Piotr ,,Kuba? Kubowicz, Ewa Wnukowa, Leszek Wojtowicz i ci najmłodsi: Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Maciek Półtorak.

W wykonaniu ponad 30 osobowego zespołu usłyszeć będzie można stare przeboje, niezapomniane hymny ,,piwniczne?? oraz utwory premierowe. Artyści przygotowali także niespodzianki!

Bilety:
100 zł.

Piwnica Pod Baranami w kinie Apollo

Legendarny krakowski kabaret artystyczny, który od 54 lat kontynuuje najlepsze tradycje europejskiego kabaretu od paryskiego wystąpi 8 października 2010, o godz. 20.00, w kinie Apollo.

Kabaret Piwnicy Pod Baranami występował na najsłynniejszych scenach europejskich, amerykańskich i kanadyjskich m.in. w Paryżu, Toronto, Wiedniu, Chicago, Los Angeles, San Francisco, Montrealu, Zurychu i Nowym Jorku i innych… I teraz w całej swej okazałości wystąpi w Poznaniu!

Założony m.in. przez Piotra Skrzyneckiego (właściwie przez kilkoro studentów krakowskich uczelni) w 1956 roku w piwnicach Pałacu pod Baranami pierwotnie miał być miejscem spotkań krakowskich studentów. Oficjalnie Piwnicę otwarto 26 maja 1956 r. Wśród założycieli Piwnicy był także i Bronisław Chromy i Krzysztof Penderecki.

W pierwszych występach udział brali m.in. Piotr Skrzynecki, Joanna Olczak-Ronikier, Barbara Nawratowicz, Krzysztof Litwin, Tadeusz Kwinta, Mieczysław Święcicki, Mirosław Obłoński, Wiesław Dymny, Kika Lelicińska, Irena Kika Szaszkiewiczowa, Jan Güntner, Joanna Plewińska, Maria Nowotarska. Kierownikiem literackim i autorką scenografii, czyli „mózgiem i duszą Piwnicy” była Janina Garycka.

W Piwnicy pod Baranami przez pewien czas występowały zespoły jazzowe Krzysztofa Komedy i Andrzeja Kurylewicza.

W latach sześćdziesiątych pojawili się: Ewa Demarczyk, która wraz z kompozytorem Piwnicy Zygmuntem Koniecznym wypromowała kabaret na całą Polskę, śpiewający poeta Leszek Długosz, kompozytorzy Stanisław Radwan i Andrzej Zarycki, Krystyna Zachwatowicz.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych powstały najsłynniejsze utwory a zespół zyskał sobie opinię jednej z najlepszych grup artystycznych w kraju. Za teksty służyły dzieła o najróżniejszej tematyce i nastroju: od Pieśni nad pieśniami poprzez wywiad z Ariadną Gierek po opis rozmnażania ślimaków z dawnej encyklopedii.

Po 1976 roku z Piwnicy odeszło wielu artystów: Ewa Demarczyk, Krystyna Zachwatowicz, Mirosław Obłoński, Krzysztof Litwin, Mieczysław Święcicki. Piotr Skrzynecki przyjął na ich miejsce do kabaretu wiele nowych twarzy ? m.in. Aloszę Awdiejewa, Annę Szałapak, Halinę Wyrodek, Olę Maurer, Andrzeja Maja, Marka Grechutę, Jacka Wójcickiego, Grzegorza Turnaua, Tamarę Kalinowską, Ewę Wnukową, Beatę Rybotycką, Dorotę Ślęzak, Małgorzatę Górnisiewicz, Zbigniewa Raja, Kazimierza Madeja, Leszka Wójtowicza, Konrada Mastyłę oraz Janusza Radka. Muzykę tworzyli obok dotychczasowych kompozytorów Zbigniew Preisner i Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz Zbigniew Raj.

Okrągłe rocznice powstania kabaretu znane były z hucznych obchodów, m.in. 1966, 1972, 1976, 1986, 1996, 2006. Tradycją stały się też urodziny Piotra Skrzyneckiego, obchodzone po jego śmierci w formie urodzinowych koncertów w Teatrze im. Słowackiego.

Po śmierci Piotra Skrzyneckiego w 1997 r. Towarzystwo Przyjaciół Piwnicy pod Baranami i artyści kabaretu na wspólnym zebraniu uznali, że Piwnica istnieje nadal i w dalszym ciągu kontynuowali występy. Obecnie koncerty prowadzi Marek Pacuła, a o kwestiach finansowych i bytowych kabaretu decyduje Stowarzyszenie Artystów i Sympatyków Piwnicy pod Baranami, na czele którego stanęła architekt Krystyna Styrna-Bartkowicz, wybrana prezesem na Walnym Zgromadzeniu 12 maja 2010.

Skład Piwnicy:
MICHAŁ CHYTRZYŃSKI
BEATA CZERNECKA
STANISŁAW ECKHARDT de ECKENFELD
ŁUKASZ FILAK
ROBERT HOBRZYK
KRZYSZTOF JANICKI
RAFAŁ JĘDRZEJCZYK
TAMARA KALINOWSKA
MAREK KAWALEC
ROMAN KAWALEC
KAMILA KLIMCZAK
TOMASZ KMIECIK
ADRIAN KONARSKI
ZYGMUNT KONIECZNY
PIOTR KUBA KUBOWICZ
SEBASTIAN LUDWIK KUDAS
TADEUSZ KWINTA
OLA MAURER
MIKI OBŁOŃSKI
PAWEŁ PIERZCHAŁA
AGATA PóŁTORAK
MICHAŁ PóŁTORAK
MACIEJ PóŁTORAK
ZBIGNIEW RAJ
MIECZYSŁAW ŚWIĘCICKI
ANETA TALKOWSKA
ANDRZEJ TALKOWSKI
AGATA ŚLAZYK
DOROTA ŚLĘZAK
JAN TRYBULSKI
EWA WNUKOWA
CZESŁAW WOJTAŁA
LESZEK WóJTOWICZ
JERZY WYSOCKI

Bilety:
W cenie 100zł dostępne są w kasie kina.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...